Bramy Miłosierdzia w archidiecezji

Markowice, Chodzież, Wągrowiec, Inowrocław, Trzemeszno, Kruszwica, Kawnice, Biechowo, Pakość – wszędzie tam otwarte zostały 13 grudnia Bramy Miłosierdzia. Łącznie Drzwiami Gnieźnieńskimi jest ich w archidiecezji gnieźnieńskiej dziesięć.

W sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw w Markowicach Drzwi Święte otworzył i inauguracji Roku Miłosierdzia przewodniczył bp Krzysztof Wętkowski. Liturgia miała bardzo uroczystą oprawę. Przed rozpoczęciem Eucharystii biskup pomocniczy gnieźnieński poświęcił Bramę Miłosierdzia, a w homilii, nawiązując do czytań mszalnych, zwrócił uwagę na zachowanie postawy miłosierdzia w życiu codziennym, a więc na wypełnianie naszych codziennych obowiązków zawodowych i rodzinnych zgodnie z nauką Chrystusa.

Bramę Miłosierdzia otwarto i Rok Święty uroczyście rozpoczęto także w pozostałych kościołach jubileuszowych. W wągrowieckiej farze liturgii przewodniczył i homilię do zgromadzonych wiernych wygłosił ks. Przemysław Kwiatkowski, sekretarz Prymasa Polski. W chodzieskiej kolegiacie uroczystości przewodniczył proboszcz parafii pw. św. Floriana ks. kan. Ireneusz Szypura. Inaugurację poprzedziło czuwanie modlitewne prowadzone przez Wspólnotę Jan Chrzciciel oraz wikariusza ks. Michała Szalatego.

Uroczyste otwarcie Roku Świętego odbyło się także w pozostałych kościołach miłosierdzia,  ustanowionych przez arcybiskupa metropolitę gnieźnieńskiego: w bazylice mniejszej pw. Imienia NMP w Inowrocławiu, w bazylice mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie i w bazylice mniejszej pw. św. Piotra i Pawła w Kruszwicy, a także w sanktuariach w Kawnicach i Biechowie oraz kościele pw. Pana Jezusa Ukrzyżowanego i MB Bolesnej  w Pakości.

Pielgrzymujący do nich wierni będą mogli uzyskać odpust zupełny dla siebie i dla zmarłych po spełnieniu następujących warunków: przystąpieniu do sakramentu pokuty i pojednania, uczestniczeniu w Mszy św., podjęciu refleksji nad Bożym Miłosierdziem oraz odmówieniu Wyznania wiary i modlitwie w intencji Ojca Świętego i intencjach, które nosi on w sercu dla dobra Kościoła i całego świata.

BK
Fot.