Budapeszt: obchody rocznicowe i wojciechowe
Ks. kan. Tomasz Głuszak wraz z delegacją braci z Towarzystwa św. Wojciecha reprezentowali Prymasa Polski i archidiecezję gnieźnieńską na obchodach 30-lecia istnienia Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech. Organizacji patronuje św. Wojciech. Uroczystości odbyły się w dniach 22-24 kwietnia w Budapeszcie z udziałem gości i duchownych z Polski m.in. bp. Piotra Turzyńskiego, delegata KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej.
Biskup Turzyński przewodniczył w niedzielę 23 kwietnia Mszy św. w budapeszteńskim kościele polskim pw. Najświętszej Marii Panny Wspomożycielki Wiernych. Eucharystię koncelebrowali: ks. Leszek Kryża SChr, dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP, ks. Marek Grygiel SChr, delegat przełożonego generalnego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, ks. Tomasz Głuszak, asystent Towarzystwa św. Wojciecha z Gniezna, o. Andrzej Kostecki, polski dominikanin, wikariusz prowincjalnego i syndyka Wikariatu Węgier oraz ks. Krzysztof Grzelak SChr, proboszcz Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech. W czasie Mszy św. sześcioro młodych wiernych otrzymało sakrament bierzmowania. Podkreślono, że od św. Wojciecha możemy uczyć się dialogu i konsekwencji w wyznawaniu wiary. Na zakończenie liturgii zebrani otrzymali błogosławieństwo relikwiami św. Wojciecha, które znajdują się w budapesztańskiej świątyni, a po Mszy św. bp Turzyński przekazał medal „Pro Polonia – Pro Ecclesia” dla stowarzyszenia.
„Przed 30 laty obraliście za patrona waszej działalności św. Wojciecha właśnie po to, by uczyć się wierności, by o tej wierności zaświadczyć i by ona stała się dla was wskazówką na przyszłość, ku przyszłości. Dziękuję, że to dziedzictwo podejmujecie na węgierskiej ziemi, że je pielęgnujecie, że je przekazujcie” – napisał w słowie pozdrowień Prymas Polski abp Wojciech Polak, którego list odczytał podczas akademii w Domu Polskim ks. Tomasz Głuszak. W swoim słowie metropolita gnieźnieński powtórzył za św. Janem Pawłem II, że to wielowiekowe dziedzictwo wiary jest nie tylko wspólnym dobrem wszystkich Polaków, ale jest zarazem wybitną cząstką europejskiej i ogólnoludzkiej kultury, którą należy przechować, pomnożyć i przekazać następnym pokoleniom.
Obchodom rocznicowym towarzyszyły wydarzenia kulturalne – w sobotę koncert ku czci św. Wojciecha w budapeszteńskiej bazylice św. Stefana, w niedzielę wernisaż retrospektywnej wystawy fotograficznej z okazji 30-lecia stowarzyszenia, w przypadającą zaś w poniedziałek uroczystość św. Wojciecha koncert organowy w polskim kościele parafialnym.
Wraz z ks. Tomaszem Głuszakiem w uroczystościach w Budapeszcie uczestniczyli: Mieczysław Łebedyński, Marian Dudek i Władysław Ciesielski z Towarzystwa św. Wojciecha. Delegacja z Gniezna wzięła również udział w spotkaniu w ambasadzie RP w Budapeszcie oraz zwiedziła Esztergom – węgierską siedzibę prymasów, gdzie modliła się przy grobie kard. Józefa Mindszentyego, prymasa Węgier, jednego z wielkich świadków wiary XX wieku, męczennika czasów komunizmu.
Historia Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech jest ściśle związana z historią Domu Polskiego i tamtejszej polskiej wspólnoty katolickiej. Pomysł powstania organizacji zrodził się podczas spotkań na plebanii kościoła polskiego z chrystusowcem ks. Józefem Wojdą, który był drugim polskim księdzem po zmianach politycznych w 1989 roku. Wyznaczył on zgromadzonej przy kościele Polonii dwa główne cele: stworzenie polskiej parafii i odzyskanie Domu Polskiego. Zachowanie dla potomnych spuścizny narodowej, którą stanowi kościół i Dom Polski na węgierskiej ziemi to obowiązek wypełniany przez 30-letnie stowarzyszenie mające za patrona św. Wojciecha.
Św. Wojciech jest jednym z patronów Węgier, gdzie prowadził aktywną działalność ewangelizacyjną, i gdzie jego kult rozwijał się równie bujnie jak w Polsce. Węgry zawdzięczają św. Wojciechowi m.in. stworzenie ośrodków życia zakonnego i chrześcijańskiego. Męczennik miał też niebagatelny wpływ na ukształtowanie religijności św. Stefana, pierwszego króla Węgier i dziś również patrona tego kraju.