Bydgoskie sanktuarium bazyliką mniejszą

Prymas Polski przewodniczył uroczystościom nadania tytułu bazyliki mniejszej Sanktuarium Królowej Męczenników w Bydgoszczy. „To właśnie tutaj mamy uczyć się pójścia za Jezusem do końca” – mówił w homilii Mszy św. sprawowanej 15 września.

Uroczystości rozpoczęto od krótkiej modlitwy przy grobie ks. prałata Zygmunta Trybowskiego, budowniczego świątyni. Kościół usytuowany jest przy wejściu do Doliny Śmierci, która podczas II wojny światowej była miejscem masowych egzekucji. Nawiązując do bolesnej historii tego szczególnego miejsca abp Wojciech Polak podkreślił w homilii, że bydgoska bazylika przypomina wszystkim, którzy do niej przychodzą o męczeństwie, „o kroczeniu za Jezusem do końca, o tej wielkiej i radykalnej próbie dla człowieka”, ale także, a może nade wszystko „o zwycięstwie, jakie w tym wszystkim człowiek odnosi mocą samego Boga”. „Co to wszystko dziś, dla nas, oznacza?” – pytał. „Do czego nas ostatecznie wzywa? O czym pragnie nam przypominać? Ten papieski przywilej udzielony waszemu kościołowi, otwiera niewątpliwie nową kartę historii tej świątyni. To właśnie tutaj mamy uczyć się pójścia za Jezusem do końca” – podkreślił, dodając, że w pójściu za Jezusem do końca objawia się prawda o naszym człowieczeństwie, o godności człowieka w obliczu samego Boga. „Tak jak istnieje dziś, sądzę, wciąż żywa i podpowiadana pokusa pójścia na skróty, tak też ma miejsce – jak czujemy – jakaś szczególna batalia o samego człowieka, o jego człowieczeństwo, o przyrodzoną godność człowieka” – stwierdził.

Do uroczystości wspólnota parafialna na Fordonie przygotowywała się przez prawie pół roku. Wnętrze świątyni zyskało nowy wystrój, a nad wejściem głównym umieszczono herb Stolicy Apostolskiej z napisem bazylika mniejsza, który poświęcił Prymas Polski. Wspólnie z metropolitą gnieźnieńskim Eucharystię celebrowali m.in.: biskup bydgoski Jan Tyrawa oraz ks. infułat Stanisław Grunt, ówczesny dziekan fordoński, który przygotował plany powstania parafii. W czasie wizyty w Bydgoszczy Prymas Polski zwiedził również Dom Jubileuszowy prowadzony przez Fundację „Wiatrak”, a także zainaugurował formację w Diecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria”. Spotkał się także z członkami Towarzystwa św. Wojciecha.

Fot. W. Kajdasz

15 września 2014