Bydgoszcz ma Dom Księży Emerytów

Pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore i z udziałem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka w Bydgoszczy odbyła się uroczystość otwarcia i poświęcenia Domu Księży Emerytów św. Jana Pawła II.

Kompleks mieszkalny, składający się z kaplicy, 28 mieszkań, pomieszczeń i sal gościnnych, dużej jadalni, hospicjum, sali rehabilitacyjnej i garaży, jest jedną z największych inwestycji, jaką oddano do użytku w jedenastoletniej historii diecezji bydgoskiej. – Spoglądając na inwestycję, jaką jest Dom Księży Emerytów, chciałbym podkreślić ogromny wysiłek wielu osób, które zaangażowały się w jego powstanie. Jest to miejsce, którego bardzo potrzebowaliśmy. Mam na myśli nie tylko księży, którzy w normalnym czasie przechodzą na odpoczynek, ale i kapłanów, którzy na przykład z powodu choroby wymagają należytej opieki – powiedział biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

Arcybiskup Celestino Migliore, który przewodniczył Eucharystii wskazał, że socjologia i psychologia już od lat pokazują, że młode pokolenia charakteryzują się większą kruchością psychiczną i mniejszą odpornością na trudności i niewygody życia. Jego zdaniem, analizy tych nauk, czasem trochę selektywnie, „liberalizują ideę czasowości zobowiązań, takich jak małżeństwo czy kapłaństwo, które od zawsze były podejmowane na całe życie”. – W ostatnich dziesiątkach lat perspektywa kapłaństwa ad tempus (do czasu) zaświtała w głowach wielu osób i pisano o niej dużo i często. W tle widać też dzisiejszy utylitaryzm w patrzeniu na życie. Dopóki jesteś użyteczny, dopóki starcza sił, masz swoje miejsce w społeczności, twoje życie ma pełny sens. Później stajesz się ciężarem. My jednak mamy motywację teologiczną, która nie pozwala na myślenie w takiej perspektywie. Chodzi przede wszystkim o niezatarty charakter kapłaństwa, który uwidacznia się i działa na każdym etapie życia, dostosowując się do możliwości fizycznych i psychicznych kapłana – podkreślił nuncjusz.

Według celebransa, kapłan, sprawując sakramenty, przekazuje łaskę samego Boga, przemieniającą osoby i rzeczy na obraz i podobieństwo Boga. – Jesteśmy kapłanami i nimi pozostaniemy, niezależnie od naszych sił fizycznych i psychicznych – mówił abp Migliore. Abp Celestino Migliore podkreślił, że moment oddania do użytku Dom Księży Emerytów to dobra okazja, by podziękować za dalekowzroczność i duszpasterską troskę biskupa bydgoskiego, który przy pomocy swoich współpracowników zainicjował i doprowadził do końca ten projekt. – Poświęcenie tego domu nie jest zwykłą formalnością, bo tak postępuje się z każdą kościelną budowlą. My dziś prosimy Boga, aby mieszkańcom tego domu dał odnowiony sens ich kapłaństwa. Posługi, która jest zupełnym darem, bezinteresownym i radosnym. Jest darem tych sił, jakie jeszcze posiadają, oraz miłości, którą buduje się przez modlitwę, wzajemną pomoc i promieniowanie wewnętrznym pokojem – zakończył nuncjusz apostolski.

Uroczystości odbywały się w wigilię uroczystości Zwiastowania Pańskiego, w przeddzień jedenastej rocznicy wejścia w życie decyzji o powołaniu diecezji bydgoskiej. O jej powstaniu zadecydował Ojciec Święty Jan Paweł II. Komunikat podano do publicznej wiadomości 24 lutego 2004 roku. W modlitwie dziękczynnej oprócz nuncjusza apostolskiego w Polsce, biskupa ordynariusza Jana Tyrawy uczestniczyli: Prymas Polski i metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak, biskup toruński Andrzej Suski, biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering, a także kapłani i świeccy, wśród nich m.in. marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. – Mówi się, że ksiądz na emeryturę nie przechodzi. Jest to na pewno nowy etap przeżywania swojego kapłaństwa, już trochę inaczej, w nowych okolicznościach i sytuacjach. Etap niekiedy złączony z cierpieniem, z krzyżem przyjmowanym z racji wieku, czy trudnych sytuacji, jakie się pojawiają. To jednak także etap, który zawsze rodzi nadzieję i jest szansą na to, by dalej wiernie służyć Bogu – powiedział w rozmowie abp Wojciech Polak.

MJ KAI
Fot. M. Jarzembowski

24 marca 2015