Caritas: seniorzy u św. Rity w Bydgoszczy

Pięćdziesięcioosobowa grupa seniorów, wolontariuszy i pracowników Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej uczestniczyła 6 października w pielgrzymce do sanktuarium św. Rity w Bydgoszczy, gdzie powierzyli intencje własne i bliskich świętej od spraw trudnych i beznadziejnych. Wyjazd był też okazją do zobaczenia kilku ciekawych miejsc w mieście nad Brdą.

Podczas pobytu w sanktuarium pielgrzymi wysłuchali historii jego powstania opowiedzianej przez proboszcza parafii pw. św. Łukasza Ewangelisty i św. Rity – ks. Mirosława Pstrągowskiego, a następnie uczestniczyli w Mszy św. sprawowanej przez ks. Marcina Andrzejewskiego, wicedyrektora gnieźnieńskiej Caritas. Przy okazji pobytu w Bydgoszczy odwiedzili również bydgoskie Muzeum Brudu i Historii Mydła, gdzie naocznie przekonali się o tym, jak człowiek radził sobie z higieną osobistą przez ostatnie wieki. Miejsce to nawiązuje również do tradycji przemysłu chemicznego, z jakiego Bydgoszcz słynęła w latach dziewięćdziesiątych. Seniorki z sentymentem i uśmiechem oglądały ekspozycję stylowej łazienki, jaką pamiętają z czasów PRL-u i wspominały pierwsze używane przez nie proszki do prania, mydła czy perfumy. Przedsmakiem zwiedzania były warsztaty mydlane, podczas których każdy uczestnik wykonał własne glicerynowe mydełko. Ostatnim punktem wycieczki był spacer z przewodnikiem, podczas którego gnieźnieńska grupa podziwiała piękno Starówki, brzegi rzeki Brdy oraz doskonałość sztuki sakralnej w bydgoskiej katedrze. Złote kolory jesieni i promienie październikowego słońca, które tego dnia towarzyszyło turystom gnieźnieńskiej Caritas dodały jeszcze większego uroku stolicy Kujaw i pozwoliły na uchwycenie malowniczych kadrów z wycieczki. Wyjazd był finansowany ze środków Fundacji Biedronki w ramach Programu „Na codzienne zakupy”.

Marta Knaź-Nowak
Fot. Marta Knaź-Nowak