Caritas: szkolenie dla liderów i wolontariuszy PZC

W dniach 4-5 października w Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjnym Caritas AG w Powidzu odbyło się szkolenie dla liderów i wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas uczestniczących w Programie „Na codzienne zakupy”. Szkolenia mają na celu wzmocnienie wolontariatu senioralnego i rozwijanie umiejętności pracy wolontariuszy z podopiecznymi programu.

Dla uczestników przygotowano bogatą ofertę zajęć szkoleniowych i warsztatów praktycznych. Pierwszego dnia wolontariusze nabyli wiedzę z zakresu bezpieczeństwa seniorów w sytuacjach kryzysowych i na wypadek wojny. Umiejętność radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia jest niezwykle ważna w trudnych czasach, w jakich obecnie żyjemy, a edukacja w tym zakresie zaniedbana. Dzięki prelekcji i otrzymanym poradnikom bezpiecznych zachowań wolontariusze będą potrafili na wypadek kryzysu zadbać o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i swoich bliskich oraz podopiecznych.
Kolejnym ważnym tematem poruszonym podczas szkolenia była pierwsza pomoc. Uczestnicy warsztatów mogli pod okiem doświadczonego ratownika medycznego przećwiczyć na fantomie udzielanie przedmedycznych czynności ratunkowych, a także zdobyli wiedzę o systemie ratownictwa, zasadach wzywania służb i zachowania się w sytuacjach szczególnych. Zapoznali się także z wyposażeniem karetki wojskowej.

Ważną częścią szkolenia była też formacja duchowa oraz budowanie wspólnoty Caritas. Wolontariusze w miejscowym kościele pw. św. Mikołaja uczestniczyli w modlitwie różańcowej oraz Mszy świętej koncelebrowanej przez ks. Marcina Andrzejewskiego, dyrektora Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz ks. Marcina Maciejewskiego, wikariusza parafii. Wieczorem był czas na integrację, wymianę doświadczeń, a nawet wspólne koncertowanie.

Tematem przewodnim drugiego dnia szkolenia była aktywizacja seniorów i animacja ich czasu wolnego. Jak podkreślała koordynatorka Programu NCZ Marta Knaź-Nowak, ubóstwo to nie tylko niedostatek rzeczy materialnych, ale też coraz częściej mówimy o ubóstwie w kontekście samotności, która dotyka w głównej mierze seniorów. Tu z pomocą mają przychodzić wolontariusze, którzy będą potrafili wypełnić czas wolny seniora, tak by zminimalizować jego poczucie osamotnienia. Warsztaty stały się skarbnicą wiedzy o różnych formach aktywności, jakie możemy zaproponować seniorom. Uczestnicy warsztatów wzięli udział w zajęciach malowania kamieni, robienia świec, a także wybrali się na spacer z kijkami nornic walking.

Szkolenie było też okazją do spotkania z Panią Prezes Fundacji Biedronki, Katarzyną Scheer oraz Panią Moniką Figiel, koordynatorką programów senioralnych w Caritas Polska. To właśnie dzięki ogromnemu wsparciu materialnemu Fundacji Biedronki możemy już siódmy rok realizować Program „Na codzienne zakupy” i nieść pomoc ubogim seniorom. Cieszy nas również fakt, że z zaproszenia na szkolenie skorzystali też wolontariusze kilku PZC z Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

Marta Knaź-Nowak
8 października 2024