Cecyliada w Strzałkowie

Już po raz dwudziesty Gminny Ośrodek Kultury, Urząd Gminy oraz parafia pw. św. Doroty w Strzałkowie zorganizowali Biesiadę Zespołów Chóralnych. Tradycyjna Cecyliada odbyła się 22 listopada, dokładnie we wspomnienie św. Cecylii, patronki śpiewu i muzyki kościelnej.

Radosne spotkanie zainaugurowała Msza św., której przewodniczył proboszcz strzałkowskiej parafii ks. kan. Józef Warczak. Do Strzałkowa przyjechało 11 chórów – w sumie prawie 270 osób. W kościele publiczność oklaskiwała: Żeński Chór „Sonata” z Powidza, Chór „Kantata” ze Strzałkowa, Chór „Adoremus” z Kazimierza Biskupiego, Chór „Consolare” z Kawnic, Miejski Chór „Kanon” ze Słupcy, Farny Chór „Lutnia” z Koła, Chór „Oremus” z Kramska, Chór „Magnificat” z Konina-Gosławic, Chór „Virtus Dei” z Lichenia, Chór „Cantabile” z Zagórowa oraz Zespół Śpiewaczy „Fratres” z Koła. Strzałkowski kościół rozbrzmiewał muzyką chóralną w bardzo zróżnicowanym repertuarze. Chórzyści prezentowali tradycyjne pieśni sakralne, patriotyczne, ale także utwory rozrywkowe, a nawet kolędy. Jubileuszowa Biesiada Zespołów Chóralnych tradycyjnie nie miała charakteru konkursu, a jedynie przeglądu, dlatego wszyscy są zwycięzcami. To właśnie brak rywalizacji i przyjazna atmosfera sprawiają, że chórzyści zawsze chętnie wracają do Strzałkowa.

Fot. K. Rybicka

24 listopada 2015