Chodzież: ku czci św. Floriana

W niedzielę 5 maja w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży celebrowano uroczystości odpustowe ku czci patrona parafii i miasta. Sumie odpustowej przewodniczył bp Radosław Orchowicz. Eucharystię koncelebrowali przybyli księża z proboszczem parafii ks. prałatem Ireneuszem Szypurą. Po Mszy św. oddano hołd strażakom składając kwiatu pod poświęconą im tablicą.

Św. Florian jest patronem Chodzieży od 2015 roku. Zabiegi o pozyskanie relikwii świętego dla parafii, której patronuje zajęły dwa lata. Jej proboszcz ks. kan. Ireneusz Szypura poszukiwania zaczął w austriackim Linzu, skąd otrzymał odpowiedź, że szukać można bliżej, w Krakowie. Jak się okazało cząstka relikwii przechowywanych w tamtejszym kościele św. Floriana już czekała. Do Chodzieży została przywieziona i do kościoła uroczyście wprowadzona w 2008 roku. W 2014 roku, gdy miasto świętowało 580-lecie istnienia zintensyfikowano starania o pozyskanie Floriana na patrona Chodzieży. Starania te zostały uwieńczone sukcesem w kwietniu 2015 roku, kiedy Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała stosowny dekret.

Św. Florian żył w czasach ostatniego prześladowania chrześcijan za cesarza Dioklecjana w ówczesnej rzymskiej prowincji Ufernoricum, dzisiejszej Górnej Austrii. Był tam szefem kancelarii namiestnika. Jako członek chrześcijańskiej wspólnoty w Lauriacum (obecne Lorch) odmówił złożenia wymaganej przez cesarza przysięgi wobec bożków rzymskich, składanej przez urzędników. Z tego powodu został odsunięty od urzędu i osiedlił się w pobliżu dzisiejszego St. Pölten. Dowiedziawszy się, że młody Kościół w Lauriacum przeżywa ciężkie prześladowania, powrócił tam, chcąc mu pomóc. Został jednak natychmiast ujęty. Biczowano go, rozrywano jego ciało hakami a później uwiązano kamień u szyi i utopiono. Stało się to 4 maja 304 roku na moście na rzece Enns. Ciało Floriana pochowała chrześcijanka, wdowa Waleria. Z czasem zbudowano w tym miejscu kościół i klasztor benedyktynów. Do dziś miejscowość St. Florian w Górnej Austrii jest żywym ośrodkiem kultu tego męczennika.

Fot. FB parafia pw. św. Floriana w Chodzieży

 

6 maja 2024