Chodzież: poświęcono pomnik dziecka utraconego

Na chodzieskim cmentarzu poświęcono 1 listopada 2021 pomnik dziecka utraconego. Miejsca takie znajdują się także w Inowrocławiu, Trzemesznie, Witkowie, Targowej Górce, Murowanej Goślinie i Wrześni. Trwa zbiórka na budowę pomnika na cmentarzu św. Krzyża w Gnieźnie.

Pomnik dziecka utraconego to szczególne miejsce pamięci o wszystkich dzieciach nienarodzonych, bez względu na okoliczności ich śmierci. Dla rodziców, którzy doświadczyli straty dziecka przed jego narodzinami, a nie dane im było go pochować, to także jego symboliczny grób, przy którym mogą przystanąć, pomodlić się, zapalić znicz. Wielu przynosi to ukojenie i łagodzi ból. W uroczystość Wszystkich Świętych pomnik taki poświęcono na cmentarzu w Chodzieży. Jak mówił ks. kan. Ireneusz Szypura, proboszcz chodzieskiej parafii pw. św. Floriana, to znak pamięci o dzieciach, które odeszły zbyt wcześnie, a jednocześnie świadectwo, że życie ludzkie jest święte, że jest darem od Boga.

Na pomniku znajduje się napis „Dzieciom, które zbyt wcześnie odeszły” oraz słowa św. Jana Pawła II „Te dzieci żyją w Bogu”. Obelisk powstał przy zaangażowaniu obu chodzieskich wspólnot parafialnych: św. Floriana i Nawiedzenia NMP, ich duszpasterzy – ks. Ireneusza Szypury i ks. Jana Korygacza, a także małżeństw z Domowego Kościoła, miejscowego zakładu kamieniarskiego „Zydor” oraz wielu darczyńców.

Pomnik w Chodzieży nie jest jedynym miejscem pamięci o dzieciach nienarodzonych. W archidiecezji gnieźnieńskiej podobne symboliczne groby znajdują się w Inowrocławiu, Trzemesznie, Chodzieży, Witkowie, Targowej Górce i Wrześni. Duszpasterstwo Małżeństw i Rodzin Archidiecezji Gnieźnieńskiej uruchomiło zbiórkę na budowę pomnika na cmentarzu św. Krzyża w Gnieźnie. Datki przekazywać można na konto: 13 1600 1462 1877 3875 3000 0003 z dopiskiem grób dziecka utraconego.

B. Kruszyk
Fot. H. Wypyszyński

4 listopada 2021