Chodzież: Tydzień Małżeństw

Od 7 do 16 lutego trwały w Chodzieży obchody Międzynarodowego Tygodnia Małżeństw, które zorganizowano już po raz piąty z inicjatywy działającego w mieście Chodzieskiego Forum Małżeństw. Przedsięwzięcie ma przełamywać stereotypy i promować małżeństwo.

Chodzieskie Forum Małżeństw to inicjatywa oddolna, gromadząca ludzi świeckich, w tym małżeństwa, którym zależy na propagowaniu wartości małżeństwa i ukazywaniu go jako wciąż atrakcyjnego i uszczęśliwiającego związku. – Naszym założeniem jest umacnianie relacji małżeńskich poprzez różnorakie inicjatywy m.in. warsztaty, prelekcje i spotkania ze specjalistami, które pomagają odpowiedzieć parom na pytanie, czego brakuje w ich małżeństwie i jak uczynić ich relację głębszą i piękniejszą – mówią Mirosława i Andrzej Trojanowscy, moderatorzy MTM w Chodzieży, dodając, że powyższe inicjatywy adresowane są nie tylko do małżonków, ale także do tych, którzy przygotowują się do zawarcia związku małżeńskiego.

Tegoroczny Chodzieski Tydzień Małżeństwa rozpoczął się 7 lutego i trwał do niedzieli 16 lutego. Obchody otworzyła debata oksfordzka, której uczestnicy – młodzież ponadgimnazjalna, małżonkowie i wszyscy przybyli, starali się odpowiedzieć na pytanie: czy w dzisiejszych czasach małżeństwo jest potrzebne? Nie było to łatwe zadanie, a argumenty obu stron dotykały wielu zasadniczych aspektów funkcjonowania małżeństwa w dzisiejszych czasach i były poparte statystykami i badaniami. Jawne głosowanie publiczności dało ostateczny werdykt opowiadający się za małżeństwem.

W ramach obchodów odbyły się również: IV Bieg dla Par, randka „w dobrym stylu” i warsztaty pod hasłem „Powiedz mi, jak mnie kochasz” pod kierunkiem coacha dobrych relacji Małgorzaty Gumowskiej. Zaangażowano także najmłodszych, którzy na temat tego, czym jest małżeństwo i jak powinny wyglądać życzenia walentynkowe dla żony lub męża wypowiedzieli się za pomocą kredek, farb i wyklejanek. Podczas całego tygodnia pary mogły również skorzystać z bezpłatnych porad psychologa.

Zarówno na rozpoczęcie, jak i na zakończenie tygodnia sprawowana była Msza święta. W sobotę 8 lutego w parafii pw. Nawiedzenia NMP po zakończeniu liturgii odbyło się spotkanie z Robertem Kościuszko, mężem, ojcem i autorem książek. Zaś w niedzielę 16 lutego, w kościele pw. św. Floriana, małżonkowie mieli okazję odnowić przyrzeczenia małżeńskie podczas Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem ks. Michała Szalatego, który w czasie swojej posługi w Chodzieży przedsięwzięcie aktywnie wspomagał. Warto dodać, że obie parafie sprawują nad inicjatywą aktywny patronat. Obok nich organizację wydarzenia wspierają lokalne władze oraz wiele instytucji, placówek i osób prywatnych.

„Takie szerokie i wielopłaszczyznowe działania wymagają zawsze zaangażowania wielu otwartych osób. Również my takie spotkaliśmy i właśnie dzięki ich pomocy i zaangażowaniu udało nam się zorganizować już pięciokrotnie obchody Chodzieskiego Tygodnia Małżeństwa. Współtworzyły to z nami różne instytucje, placówki oświatowe, sportowe, przedszkola, szkoły, firmy i osoby prywatne, które wspierają promocję dobrej relacji i tworzenie więzi między kobietą, a mężczyzną” – przyznają Mirosława i Andrzej Trojanowscy dziękując po raz kolejny wszystkim za otwartość i wsparcie.

B. Kruszyk
Fot. Chodzieskie Forum Małżeństw