Chodzież: wieczorami o uczuciach

Czym jest kryzys małżeński? Jak go przeżyć, by zamiast zniszczyć, umocnił więź małżeńską? Gdzie szukać pomocy? Na te i wiele innych pytań starano się odpowiedzieć podczas VI Wrześniowych Wieczorów Rodzinnych w Chodzieży.

Spotkanie odbyło się w dniach 20-22 września w chodzieskiej parafii pw. Nawiedzenia NMP. Konferencje, podobnie jak podczas wcześniejszych edycji, głosił ks. Huber Wiśniewski. Tym razem były one poświęcone niełatwemu zagadnieniu kryzysów małżeńskich. Wychodząc od indywidualnego obrazu Boga, jaki każdy z nas tworzy, kapłan przeanalizował wpływ kryzysu na funkcjonowanie małżeństwa. Jak mówił, kryzys jest momentem przełomu, który nie musi oznaczać zniszczenia. Dobrze przeżyty mobilizuje do przemiany, umacnia relacje i pomaga osiągnąć większą harmonię w życiu. Wyjść należy od znalezienia źródła konfliktu i nazwania emocji, które mu towarzyszą. Dalej pomocna jest modlitwa i Słowo Boże. Jeśli jest to konieczne, małżonkowie nie powinni się wzbraniać przed szukaniem pomocy u specjalistów.

Wrześniowe Wieczory Rodzinne odbyły się już po raz szósty z inicjatywy Domowego Kościoła i przy życzliwości miejscowego proboszcza ks. Arkadiusza Rosińskiego. Gdy rodzice słuchali konferencji, dzieci uczestniczyły w zajęciach muzyczno-plastycznych połączonych z zabawą. Całość zakończyła modlitwa o miłość we wszystkich rodzinach oraz indywidualne błogosławieństwo uczestników. Organizatorzy już dziś zapraszają na spotkanie w roku przyszłym.

BK
Fot. W. Banasiński i ks. M. Sławinowski