Chór Prymasowski – nabór śpiewaków

Chór Prymasowski przy Bazylice Archikatedralnej w Gnieźnie zaprasza nowych śpiewaków. Zgłaszać się mogą zarówno osoby dorosłe, jak i młodzież. Próby chóru odbywają się w piątki o 18.00 w Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Gnieźnieńskiej (na terenie Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie) przy ul. Seminaryjnej 2a. Nowi kandydaci do chóru proszeni są o przybycie na przesłuchanie i pierwszą próbę w piątek 9 września o 18.00. Gnieźnieński Chór Prymasowski szczyci się ponad stuletnią historią i tradycją. Został uhonorowany m.in. Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Zespół powstał w 1914 roku i jest prowadzony przez dyrektorów muzyki mianowanych przez arcybiskupa gnieźnieńskiego. Urząd ten pełnili kolejno: ks. kanonik Stanisław Tłoczyński (1914–1958), ks. infułat Władysław Zientarski (1959–1965), ks. prof. dr hab. Ireneusz Pawlak (1965–1970), ks. kan. Ryszard Figiel (1970–2008). Obecnie dyrektorem chóru (od 2008 roku) jest ks. kan. Dariusz Sobczak. Zespół śpiewa w katedrze gnieźnieńskiej w czasie świąt liturgicznych, uroczystości patriotycznych i innych wydarzeń okolicznościowych. Koncertuje też w archidiecezji gnieźnieńskiej i poza jej granicami. W swoim repertuarze ma utwory m.in. Wacława z Szamotuł, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Jana Sebastiana Bacha, Georga Haendla, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Józefa Haydna, Ludwika van Beethovena, Franciszka Schuberta, Andrew Loyda Webera i wielu innych kompozytorów.

22 sierpnia 2022