Chrystus naszym Królem

Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana wypowiedzieli duchowni, osoby życia konsekrowanego oraz wierni świeccy licznie zgromadzeni 19 listopada w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Dzień później powtórzono go we wszystkich parafiach w Polsce.

Uroczystości Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana rozpoczęły się w sobotę o godzinie 10.00 nabożeństwem, któremu przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak. Następnym punktem programu była konferencja bp. Romana Pindla zatytułowana: „W oczekiwaniu na powrót Króla i Pana”. Rozpoczętej w południe Mszy św. przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosił biskup opolski i przewodniczący Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych Andrzej Czaja.

Wypowiedziany na zakończenie Roku Miłosierdzia i obchodów 1050-lecia Chrztu Polski Jubileuszowy Akt to wyznanie wiary potwierdzające wybór Chrystusa i zawarte z Nim przymierze chrzcielne. Jest on uznaniem panowania Chrystusa nad całym światem i poddania się Jego prawu. – Wyznajemy wobec nieba i ziemi, że Twego królowania nam potrzeba. Wyznajemy, że Ty jeden masz do nas święte i nigdy nie wygasłe prawa. Dlatego z pokorą chyląc swe czoła przed Tobą, Królem Wszechświata, uznajemy Twe Panowanie nad Polską i całym naszym Narodem, żyjącym w Ojczyźnie i w świecie – czytamy w tekście proklamowanego 19 listopada Aktu. Odczytał go w Sanktuarium w Łagiewnikach abp Stanisław Gądecki. Po  wezwaniu królowania w rodzinach i sercach, wszyscy zgromadzeni odpowiadali: Króluj nam Chryste. Dziękowali też za wszystkie łaski i przyrzekali też wierność Bożym prawom, mówiąc: Chryste nasz Królu dziękujemy, Chryste nasz Królu, przyrzekamy.

W obchodzoną w niedzielę 20 listopada uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata akt ten wypowiedziano we wszystkich parafiach w Polsce. W katedrze gnieźnieńskiej odczytał go abp Wojciech Polak udzielając na koniec zgromadzonym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Fot. E. Bartkiewicz/Episkopat.pl

20 listopada 2016