Chuck Hagel w Dąbrówce Kościelnej (video)

Przed rokiem w przechowywanych w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie księgach metrykalnych z Dąbrówki Kościelnej odnaleziono zapisy o chrztach i ślubach przodków Chucka Hagela, sekretarza obrony USA. W piątek 31 stycznia polityk odwiedził rodzinne strony swoich przodków.

Gospodarzem spotkania był ks. Andrzej Kaczmarek, proboszcz i kustosz sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Dąbrówce Kościelnej, który na początku krótko przedstawił historię dąbrowieckiej parafii. Kluczowym punktem wizyty amerykańskiego gościa było obejrzenie wpisów z ksiąg ślubów i chrztów z XIX wieku, dotyczących jego pradziadków oraz rodzeństwa babki. Przyglądając się zapisom o chrzcie starszego rodzeństwa swojej babci Chuck Hagel przyznał, że niektórych z nich miał jeszcze okazję poznać osobiście. Warto dodać, że archiwalia parafialne, które specjalnie na tę okoliczność zostały przywiezione do Dąbrówki Kościelnej, przechowywane są w zasobach Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Fot. R. Temczuk

31 stycznia 2014