Cieszy oczy i raduje serca

W obecności zaproszonych gości, przedstawicieli samorządu, organizacji samorządowych, miejscowych duszpasterzy, przedsiębiorców oraz mieszkańców Powidza, arcybiskup Wojciech Polak Prymas Polski dokonał uroczystego otwarcia i pobłogosławienia Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjnego Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej w Powidzu.

Uroczystość była symbolicznym zakończeniem projektu, którego celem była rewitalizacja powidzkiego rynku przez budowę Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjnego Caritas AG oraz przebudowę ulicy Park Powstańców Wielkopolskich (Rynek) w Powidzu.

– To wielkie szczęście, że udało nam się zakończyć realizację tego dużego projektu – mówił podczas otwarcia ks. prałat Krzysztof Stawski, dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Dodaje, że w ramach projektu udało się wybudować Centrum na miejscu starej ochronki dla dzieci, prowadzonej przez siostry Elżbietanki, która mieściła się w domu podarowanym parafii przez ks. infułata Kazimierza Dorszewskiego. Udało się również zrewitalizować rynek w Powidzu w partnerstwie z Gminą Powidz – tłumaczy ks. Stawski.

W obecności zgromadzonych gości uroczyście otworzył i pobłogosławił Centrum arcybiskup Wojciech Polak Prymas Polski. Rynek dla każdej miejscowości to jej serce. Również symbolem Caritas jest serce. Z tego serca wychodzi to, co najważniejsze i najistotniejsze, czyli troska i miłość do człowieka, który jest w potrzebie – zwrócił się Prymas do zgromadzonych. – To po to właśnie powstało to Centrum, aby służyć ludziom. Myślę, że rewitalizacja centrum Powidza jest ożywieniem tego miejsca, serca miasta, które służyć będzie całej społeczności; nie tylko cieszy oczy, ale też raduje serca  – dodał arcybiskup Wojciech Polak Prymas Polski.

Projekt, którego zakończenie świętowane było w środę 21 czerwca, rozpoczął się z końcem marca 2018 roku. Wtedy to Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej złożyła wniosek przygotowany w partnerstwie z Gminą Powidz zatytułowany: „Rewitalizacja rynku w Powidzu poprzez budowę Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjnego i przebudowę ulicy Park Powstańców Wielkopolskich w Powidzu”.

L. Muniak/Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej
21 czerwca 2023