Czas łaski

„Rok Miłosierdzia jest dla nas szansą, abyśmy w spotkaniu z Bogiem, który stał się człowiekiem, umarł za nas i zmartwychwstał, na nowo odnaleźli źródło prawdziwej radości. Tylko doświadczywszy daru przebaczenia i pojednania, sami będziemy stawać się ludźmi miłosierdzia” – pisze abp Wojciech Polak w specjalnym komunikacie na inaugurację Roku Świętego.

 

 

 

Publikujemy treść komunikatu 

 

 

Liturgia III Niedzieli Adwentu odkrywa przed nami szczególne wezwanie do radosnego oczekiwania na Uroczystość Narodzenia Pańskiego. Dzisiejszy dzień jest tym bardziej wyjątkowy, że łączy się z uroczystą inauguracją Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Znakiem tego jest otwarcie Bramy Miłosierdzia w Katedrze Gnieźnieńskiej i w dziewięciu innych kościołach naszej Archidiecezji.

W homilii wygłoszonej 8 grudnia br., podczas inauguracji Jubileuszu Miłosierdzia w Rzymie, papież Franciszek w ten sposób wyjaśniał symbolikę tego świętego czasu: Ten Nadzwyczajny Rok Święty jest (…) darem łaski. Wejście przez te Drzwi oznacza odkrycie głębi miłosierdzia Ojca, który przyjmuje wszystkich i wychodzi osobiście na spotkanie każdego. (…) Porzućmy wszelkie formy lęku i strachu, bo nie przystają one temu, kto jest kochany; żyjmy raczej radością spotkania z łaską, która wszystko przemienia.

Rok Miłosierdzia jest dla nas szansą, abyśmy w spotkaniu z Bogiem, który stał się człowiekiem, umarł za nas i zmartwychwstał, na nowo odnaleźli źródło prawdziwej radości. Tylko doświadczywszy daru przebaczenia i pojednania, sami będziemy stawać się ludźmi miłosierdzia. Z zaufaniem więc dajmy się prowadzić słowom Ewangelii: Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny (Łk 6, 36).

Zachęcam zatem bardzo serdecznie do jak najlepszego wykorzystania tego czasu łaski. Niech otwarte Drzwi Miłosierdzia w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie, a także w bazylikach mniejszych w Trzemesznie, Inowrocławiu, Kruszwicy i Markowicach, na pakoskiej Kalwarii i w sanktuariach maryjnych w Kawnicach i Biechowie oraz w kościele farnym w Wągrowcu i w chodzieskiej kolegiacie, będą zaproszeniem, by doświadczyć miłosierdzia Bożego. Pielgrzymując do tych jubileuszowych kościołów i przechodząc przez Bramę Miłosierdzia możemy uzyskać odpust zupełny pod stałymi warunkami, w łączności z przystąpieniem do sakramentu pokuty i pojednania, uczestnictwem we Mszy św., podjęciem refleksji nad Bożym miłosierdziem oraz wyznaniem wiary i modlitwą w intencji Ojca Świętego oraz w intencjach, które nosi on w sercu dla dobra Kościoła i całego świata.

Na czas owocnego przeżycia Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia z serca wszystkim błogosławię.

 

 

 

 


                                                                                     ODPUSTY ZWIĄZANE Z ROKIEM MIŁOSIERDZIA

11 grudnia 2015