„Cz@t ze Słowem” – zapraszamy

Młodzież z archidiecezji gnieźnieńskiej rozpoczęła przygotowania do Światowych Dni Młodzieży 2016 w Krakowie. W niedzielę 16 lutego w Domu pod Lasem u sióstr pallotynek w Gnieźnie odbędzie się drugie spotkanie z cyklu „Cz@t ze Słowem”. Zaprasza ks. Marcin Kulczynski.

 

Kogo zapraszacie?
Ks. Marcin Kulczynski:
Wszystkich chętnych. Jedynym kryterium jest wiek – druga klasa gimnazjum wzwyż. Chcemy, aby nasze przygotowanie miało najpierw dobry fundament duchowy. Dlatego spotkania w dużej mierze mają mieć charakter formacyjny. W tym celu wykorzystamy zredagowane przez Krajowe Duszpasterstwo Młodzieży, przy znaczącym udziale młodych z naszej archidiecezji, materiały formacyjne zatytułowane „Cz@t ze Słowem”. Ich opracowywanie rozpoczęliśmy właśnie w Gnieźnie, kiedy w dniach 4-6 października gościliśmy grupę roboczą Krajowego Duszpasterstwa Młodzieży. Wówczas wraz z ks. Grzegorzem Suchodolskim, dyrektorem krajowego biura ŚDM oraz reprezentanci młodzieży staraliśmy się wypracować program przygotowań do ŚDM 2016. Ścieżka przygotowań do krakowskiego spotkania miała być spójna z ogólnym programem duszpasterskim Kościoła w Polsce na lata 2013-2017. Dlatego pierwszy rok naszych przygotowań dotyczy doświadczenia Słowa Bożego w życiu, drugi sakramentów (liturgii), a trzeci diakonii (caritas). Wypracowane w Gnieźnie propozycje zostały przedstawione polskim biskupom na zebraniu plenarnym KEP i spotkały się z życzliwym przyjęciem i aprobatą.

 

Jaki jest cel tych spotkań?

Spotkania proponowane młodzieży naszej archidiecezji mają uświadomić, że dobra budowla może powstać tylko na dobrym i zdrowym fundamencie. Jeśli chcemy jak najwięcej dać z siebie tym młodym ludziom, którzy z całego świata mają przyjechać również do naszej archidiecezji, to najpierw sami musimy zaczerpnąć z dobrego źródła. Stąd też propozycja tematów na poszczególne miesiące naszych spotkań: Godność, Rodzina, Przynależność, Styl życia, Wolność, Bunt, Wyciszenie, Radość, Miłość, Pokora i Odpowiedzialność. Młodzi są dzisiaj nastawieni na działanie, chcą czuć się potrzebni, lubią widzieć cel. Jednak najpierw sami muszą czuć się mocni duchem, żeby umieć dzielić się z innymi. Dlatego stawiamy te fundamenty, żeby później móc jak najlepiej przygotować naszą archidiecezję do przyjęcia młodych ludzi z całego świata.

 

W jaki sposób archidiecezja gnieźnieńska włączy się w organizację ŚDM?

Tu pojawia się drugi aspekt naszych spotkań u sióstr pallotynek. Mają one przygotować jak najwięcej młodych ludzi, którzy w 2016 roku będą posługiwać podczas tzw. Dni w Diecezjach poprzedzających spotkanie w Krakowie. Trudno dzisiaj jeszcze szacować jak duża liczba pielgrzymów będzie chciała spędzić te dni w naszej archidiecezji. Na czas tych dni archidiecezja gnieźnieńska przyjmie nazwę Jordan, co ma się kojarzyć z miejscem Chrztu Polski. Ma to ogromne znaczenie, gdyż w tym samym czasie chcemy uroczyście przeżywać 1050. rocznicę chrztu naszej ojczyzny. Tym samym zaproponujemy pielgrzymom z różnych stron świata to wszystko, co wynika z naszych chrześcijańskich korzeni. W naszych działaniach będziemy prosić o pomoc władze świeckie władające na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej, starostów, prezydentów, dyrektorów szkół, ale również wszystkie parafie archidiecezji, które potencjalnie mogą stać się miejscem pobytu pielgrzymów przybywających na ŚDM do Krakowa. Jest to dla nas ogromne i niespotykane dotąd wyzwanie logistyczne. Jeśli podejmiemy je mocni duchowo, to może być ono dla wszystkich niezwykłą przygodą i tak naprawdę torowaniem drogi Chrystusowi, który także w doświadczeniu spotkania z papieżem Franciszkiem, i jak zakładamy z tysiącami ludzi z całego świata, może w szczególny sposób do nas mówić. Chcemy szeroko otworzyć uszy i oczy, aby tego cennego czasu nie zmarnować, żeby naszych działań nie sprowadzić do kolejnej akcji, po której niewiele zostanie, ale dać sobie i innym szanse prawdziwego spotkania z Bogiem, spotkania, które może tak bardzo konkretnie przemienić nasze życie. Chcemy się nawracać, a to oznacza, że chcemy zmieniać nasze myślenie, nasze patrzenie na świat na bardziej ewangeliczne. Tego chce nas uczyć także papież Franciszek. Wyraził to w proponowanych tematach kolejnych Dni Młodzieży, które odbywają się w każdą Niedzielę Palmową. W tym roku będą to słowa: „Błogosławienie ubodzy w duchu, albowiem do nich należy Królestwo Niebieskie”, w roku 2015: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” oraz w roku spotkania w Krakowie: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. To jest nasza droga, którą razem z papieżem Franciszkiem chcemy przejść do Krakowa, a potem dalej.

 

Jakie przedsięwzięcia zaplanowano w ramach przygotowań?

Pierwszym etapem naszego wędrowania będzie spotkanie młodych ze wszystkich diecezji w Zabawie w diecezji tarnowskiej w sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny. Tam w dniach 28 lutego do 2 marca odbędzie się XI Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży. Wybór miejsca nie jest przypadkowy, gdyż w ten sposób chcemy uczcić fakt ogłoszenia bł. Karoliny główną patronką polskiej młodzieży. Podczas Forum przewidziany jest obrzęd błogosławienia i posłania Diecezjalnych Centrów ŚDM. Temu wydarzeniu będzie przewodniczył kard. Stanisława Dziwisz. W najbliższym czasie takie Centrum zostanie powołane przez Księdza Prymasa również w naszej archidiecezji. Następnym wydarzeniem będzie pielgrzymka przedstawicieli młodzieży do Krakowa – Łagiewnik. Tam z rąk kard. Dziwisza odbierzemy lampion z kanonizacyjną iskrą miłosierdzia. Przywieziemy ją do Gniezna i w Niedzielę Palmową przekażemy ją młodzieży ze wszystkich parafii naszej archidiecezji. 27 kwietnia, w dniu kanonizacji papieża Jana Pawła II, młodzież przekaże ogień wszystkim wiernym w swoich parafiach. Kolejnym etapem będzie pielgrzymka przedstawicieli wszystkich diecezji do Rzymu na Niedzielę Palmową. Tam 13 kwietnia młodzież, również z naszej archidiecezji, odbierze z rąk młodzieży brazylijskiej krzyż i Ikonę ŚDM. Tym samym rozpocznie się peregrynacja tych znaków w naszej ojczyźnie i w kilku krajach Europy Wschodniej. W Archidiecezji Gnieźnieńskiej będziemy gościć Krzyż i Ikonę ŚDM od 17 do 30 kwietnia 2016 roku. Staraliśmy się bardzo, aby Krzyż i Ikona przybyły do nas jak najbliżej ŚDM. Z naszej diecezji powędrują one jeszcze tylko do diecezji tarnowskiej, a później już do Krakowa. Pragnę serdecznie zaprosić młodzież naszej archidiecezji i wszystkich, którzy chcą włączyć się w nasze przygotowania do ŚDM. Naszym pragnieniem jest, aby takie grupy powstawały jak najliczniej w parafiach archidiecezji. Potrzebne informacje na bieżąco przesyłamy do wszystkich parafii, publikujemy na stronach internetowych Krajowego Duszpasterstwa Młodzieży, diecezjalnego duszpasterstwa młodzieży, archidiecezji i na facebooku.

 

Formularz zgłoszeniowy – spotkanie 16.02 Dom sióstr pallotynek (zapisy 14.02)

6 lutego 2014