Czuwanie młodych przed Jasnogórską Ikoną

„To nie jest spotkanie z obrazem, to jest spotkanie z Matką, która przynosi radność, świeżość i piękno, która pokazuje, że człowiek pięknieje na tyle, na ile pięknieje jego serce” – mówił do młodych ks. Remigiusz Malewicz. W piątek i sobotę przed Jasnogórskim Wizerunkiem obecnym w domu sióstr pallotynek w Gnieźnie czuwała młodzież z różnych stron archidiecezji. Młodzi wraz z kapłanami modlili się też o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

Spotkanie rozpoczęła krótka katecheza ks. Remigiusza Malewicza, rzecznika prasowego archidiecezji gnieźnieńskiej, który mówił o istocie piękna, które zawsze było w świecie promowane, choć zmieniały się jego kanony i wzorce. To piękno zewnętrze, piękno oblicza i ciała. I taką Matka Boża z całą pewnością również była, nie na tym jednak polegało Jej piękno. Ona była piękna w sercu, była piękna Bogiem, piękna ufnością i wiernością Jego woli.

„Nieraz jest tak, że to, z czym Pan Bóg do ciebie przychodzi jest trudne, myślimy wtedy, nie pójdę za tym, bo to mnie przerasta, ale po chwili otwieramy oczy i widzimy, że w tym jest sens. To jest to, do czego Maryja nas zachęca – byśmy posłuchali tego, co mówi do mnie Bóg, gdzie chce mnie poprowadzić” – mówił ks. Malewicz.

W czasie wieczornego spotkania młodzi wraz z klerykami gnieźnieńskiego PWSD rozważali tajemnice różańca, a następnie wzięli udział w Apelu Jasnogórskim, który poprowadził ks. Andrzej Nowicki, ojciec duchowny w gnieźnieńskim seminarium.

„Pani, która odpowiedziałaś Bogu TAK. Tego wieczoru kierujemy wzrok naszego serca ku Tobie i chcemy spojrzeć na Twoje TAK, rozważając tajemnicę powołania, jaka dokonała się w czasie zwiastowania – byśmy i my potrafili powiedzieć: niech mi się stanie według słowa Twego” – mówił ks. Nowicki.

Młodzież uczestniczyła również w Mszy św. w intencji powołań, której przewodniczył biskup pomocniczy gnieźnieński Radosław Orchowicz. Eucharystię koncelebrowali kapłani przybyli na wspólną modlitwę do domu sióstr pallotynek z Gniezna i dalszych parafii archidiecezji gnieźnieńskiej.

Czuwanie młodych zakończyło się w sobotę rano Mszą świętą.

B. Kruszyk
Fot. kl. J. Sucharski, Duszpasterstwo Młodzieży AG