Damasławek: album na stulecie parafii

„Parafia jest tam, gdzie są ludzie” – mówił ks. Grzegorz Iwiński, administrator parafii pw. św. Stanisława BM w Damasławku rozpoczynając spotkanie prezentujące album wydany z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy erygowania parafii. Spotkanie odbyło się w niedzielę 17 lipca w Gminnym Ośrodku Kultury w Damasławku.

Prezentacja wpisała się w tegoroczne obchody jubileuszu stulecia powstania damasławskiej parafii. Główne uroczystości odbędą się w październiku, bowiem data powołania do życia parafii to 1 października 1922 roku – dekretem nr 118 kard. Edmunda Dalbora, który to dokument wszedł w życie 1 stycznia 1923 roku.
Spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury w Damasławku prowadził ks. Grzegorz Iwiński wspólnie z wójtem gminy Damasławek Cyprianem Wieczorkiem oraz autorem albumu, regionalistą Zbigniewem Grabowskim. Autorami większości zdjęć są Marzena i Zbigniew Kowalczewscy, którzy zajęli się również ich doborem i przygotowaniem. Na ponad 120 stronach albumu znajdują się fotografie wielu osób związanych z damasławską parafią, którzy do tego wydania je udostępnili. Publikacja zawiera również wiele fotografii archiwalnych, nigdy nie publikowanych, które ukazują życie parafii na przestrzeni minionych lat, czyniąc z tej pozycji cenne źródło wiedzy o Damasławku i lokalnej społeczności. Znajdują się w niej również życiorysy wszystkich kolejnych księży proboszczów, księży wikariuszy, sióstr zakonnych oraz działające w parafii na przestrzeni dziesięcioleci stowarzyszenia. „Jest niezwykłym zaszczytem, ale też i zobowiązaniem, iż to właśnie mnie przyszło pełnić posługę kapłańską w tym niezwykle ważnym momencie dla parafii damasławskiej”- spuentował niedzielne wydarzenie ks. Grzegorz Iwiński.

Spotkanie było przeplatane występami Zespołu „Trzebiński Music Band” w składzie Kamil Trzebiński oraz Dominika Lange i Basia Smółka – wokalistki. Po spotkaniu można było zakupić album oraz otrzymać (stojąc w długiej kolejce) dedykację. Dystrybucją wydawnictwa zajmuje się damasławska parafia. Autorzy albumu opracowali go nieodpłatnie, pracując jako wolontariusze.

A. Borczykowska
Fot. A Borczykowska