Damasławek: stulecie parafii

Parafia pw. św. Stanisława BM w Damasławku obchodzi w tym roku 100. rocznicę istnienia. Jubileuszowe uroczystości odbyły się w niedzielę 25 września 2022 pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. „W uroczystym dniu obchodów 100-lecia powołania do życia waszej parafii stajemy z wdzięcznością wobec Boga za dar tej wspólnoty” – mówił w homilii metropolita gnieźnieński.

Eucharystię koncelebrowali: ks. kan. Zbigniew Przybylski, wikariusz generalny archidiecezji gnieźnieńskiej, ks. Ireneusz Doroszewski, syn parafii damasławskiej, ks. Tadeusz Gajda ze zgromadzenia ojców zmartwychwstańców, syn parafii srebrnogórskiej oraz proboszczowe dekanatu damasławskiego z gospodarzem parafii damasławskiej ks. Grzegorzem Iwińskim. Obecni byli również przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz liczni parafianie i goście.

„W uroczystym dniu obchodów 100-lecia powołania do życia waszej parafii stajemy z wdzięcznością wobec Boga za dar tej wspólnoty. Dziękujemy za tych, którzy tak szybko, nieomal zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości dostrzegli, że w skutek zmiany stosunków politycznych i opuszczenia tych terenów przez kolonistów niemieckich, głównie protestantów, istnieje konieczność powstania tutaj rzymsko-katolickiej parafii. Pamiętamy z wdzięcznością o parafii w Juncewie, z której części wyłoniła się wasza wspólnota. Dziękujemy też za tych wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że już rok po utworzeniu waszej parafii, ksiądz kardynał Edmund Dalbor, arcybiskup gnieźnieński i poznański, Prymas Polski mógł dokonać konsekracji kościoła w Damasławku” – mówił w homilii abp Wojciech Polak.

Wspomniał też o wszystkich, którzy na przestrzeni minionego wieku damasławską parafię tworzyli i umacniali.

„Pamiętamy z wdzięcznością o tych, którzy od początku tę wspólnotę stanowili, a zwłaszcza o waszym pierwszym proboszczu ks. Bronisławie Tylewskim, który nie tylko dokończył budowy przejętego od protestantów kościoła, ale wraz z tutejszymi mieszkańcami tworzył podwaliny nowej wspólnoty. I choć zmieniali się ludzie, a w ciągu minionego stulecia, również wasza parafia przechodziła rzeczywiście różne koleje losu, nasza dzisiejsza uroczystość i wspólna wdzięczność każą nam wciąż pamiętać” – podkreślił Prymas dodając, że dzień jubileuszu to „dzień wdzięczności za to wszystko, co wspólnym wysiłkiem zostało i nadal się buduje, nadal się tworzy”.

Historia parafii w Damasławku sięga pierwszej połowy XX wieku. Pruska Komisja Kolonizacyjna rozpoczęła w 1914 r. budowę zboru protestanckiego, jednak z powodu wybuchu wojny nie zdołała jej ukończyć, pozostawiając budowlę w stanie surowym, bez okien, z prowizorycznie zabezpieczonym dachem i bez posadzek wewnątrz. Na początku 1920 r. rozeszła się wiadomość, że Polski Urząd Ziemski chce zbór rozebrać i dalszej budowy zaniechać, dlatego bp Laubitz poprosił instytucję o przekazanie niedokończonej budowy archidiecezji gnieźnieńskiej. Urząd Osadniczy przychylił się do tej prośby i w 1921 r. przekazał 10 ha na własność parafii.

„Rządca kościoła pobierać będzie dochód z 10 ha gruntu, który razem z dawniejszym dworkiem jako mieszkaniem przekazany jest dla proboszcza” – brzmiał urzędowy list. W oparciu o tenże zapis i ogromne wsparcie przyszłych damasławskich parafian dokończono budowę świątyni.

Dekretem z dnia 25 września 1922 r. kardynał Edmund Dalbor, Prymas Polski, powołał parafię w Damasławku do życia. Kościół został konsekrowany 25 listopada 1923 r. również przez kard. Edmunda Dalbora. Pierwszym proboszczem i twórcą parafii był ks. Bronisław Tylewski.

Późniejszymi proboszczami damasławskiej parafii byli: ks. Jan Kupczyk, ks. Lucjan Wilhelm, ks. Benedykt Domek, ks. Stanisław Borowczyk, ks. Adam Kołaczkowski, ks. Zbigniew Drzewiecki, ks. Kazimierz Sawiński, ks. Andrzej Stefański, a od 2018 r. ks. Grzegorz Iwiński, który w czasie jubileuszowych obchodów otrzymał Nagrodę Herbu Powiatu Wągrowieckiego przyznaną przez Radę Powiatu Wągrowieckiego.

A. Borczykowska
Fot. A. Borczykowska
26 września 2022