Damasławek: Zaduszki Mikołajczykowskie

Mszą św. w kościele pw. św. Stanisława BM rozpoczęły się Zaduszki Mikołajczykowskie, które 9 grudnia zorganizowano w Gminie Damasławek. Za duszę Stanisława Mikołajczyka, powstańca wielkopolskiego i premiera RP oraz jego małżonki modlono się pod przewodnictwem proboszcza parafii w Damasławku ks. Grzegorza Iwińskiego.

W homilii kapłan mówił o różnych drogach, jakimi za życia podążamy do Boga. Droga życia śp. Stanisława Mikołajczyka była kręta, niemniej zawsze był on blisko Boga. Są też inne drogi, polskie drogi – jak tytuł filmu z przepiękną muzyką. Polskie drogi walki i rozczarowań, drogi budowania i niszczenia, drogi przesiąknięte krwią wielu bohaterów – tych znanych i tych nieznanych.

„Różne są nasze ludzkie drogi. I z nich korzysta także Pan Bóg. On posłał swojego Syna, aby zbliżył się do ludzi, zwłaszcza ludzi słabych, cierpiących, żyjących w nędzy i niepewności, ludzi zranionych i pogardzanych. Także dzisiaj Bóg na różnych ludzkich drogach chce nawiązać kontakt z człowiekiem. Obojętnie jaka jest droga, Bóg zawsze na niej jest” – mówił ks. Iwiński.

Dalsze uroczystości patriotyczne odbyły się w Międzylesiu, gdzie mieszkał Stanisław Mikołajczyk. Pod obeliskiem upamiętniającym premiera RP, ministra rolnictwa i powstańca wielkopolskiego odśpiewano Rotę i złożono wiązanki kwiatów.

A. Broczykowska
Fot. A. Borczykowska