Dni Pamięci Męczenników

W Szczepanowie i Słaboszewie odbyły się w dniach 20-24 września Dni Pamięci Męczenników. Kilkudniowe obchody upamiętniają ks. Zenona Niziółkiewicza, ks. Michała Rólskiego, Albina Koracha i mieszkańców Szczepanowa zamordowanych w tych właśnie dniach we wrześniu 1939 roku.

W środę 20 września w domu parafialnym w Szczepanowie zaprezentowano projekt PASJA PAMIĘCI – nową drogę krzyżową do kościoła w Szczepanowie. Odbyła się również projekcja filmu promującego ten projekt. Jego wymowę przedstawili artysta rzeźbiarz Dawid Wawrzyniak i proboszcz parafii ks. Hubert Nowak. Koncepcja PASJI PAMIĘCI opiera się na dwugłosie – opisie Męki Pańskiej z Ewangelii i opisie wydarzeń z czasów II wojny światowej z kroniki szkoły w Szczepanowie prowadzonej przez Janinę Korachową.

Następnego dnia 21 września Mszę św. w Szczepanowie w intencji ks. Michała Rólskiego, Albina Koracha i współpomordowanych mieszkańców Szczepanowa sprawował ks. prałat Piotr Kotowski, proboszcz trzemeszeńskiej bazyliki, rodzinnej parafii ks. Rólskiego. W homilii nawiązał do patriotycznego wychowania jakie młody Michał Rólski odebrał w trzemeszeńskim progimnazjum. Przed Mszą św. wręczono Nagrodę ks. Michała Rólskiego, którą otrzymał Norbert Naborczyk – mistrz Polski w skoku w dal, ministrant szczepanowskiej parafii. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, delegacje szkół, leśnictw i organizacji społecznych. Po Mszy św. nastąpiło uroczyste przejście na grób pomordowanych, gdzie miał miejsce Apel Pamięci przygotowany przez Szkołę Podstawową w Szczepanowie.

W sobotę 23 września po raz trzeci odbył się Rajd Pamięci Męczenników, w którym wzięło udział ponad sto osób, wśród których wyróżniała się grupa młodzieży z parafii w Ślesinie (diecezja bydgoska). Uczestnicy przemierzyli trasę od grobowca ks. Michała Rólskiego i współpomordowanych w Szczepanowie do grobu ks. Zenona Niziólkiewicza w Słaboszewie. Tego dnia w kościele w Słaboszewie odprawiono Mszę św. w rocznicę zamęczenia ks. Zenona Niziółkiewicza, po której wszyscy przeszli nad grób kapłana, gdzie delegacje władz gminy i poszczególnych miejscowości złożyły kwiaty.

W niedzielę 24 września w domu parafialnym w Szczepanowie zaprezentowano program „Piosenki czasów okupacji” przygotowany przez Sebastiana Owczarzaka i Chór Szczepanowianie oraz młodych aktorów. Spektakl obejrzeli też uczniowie szkół w Szczepanowie i Dąbrowie. 

o ks. Zenonie Niziółkiewiczu czytaj TUTAJ

o ks. Michale Rólskim czytaj TUTAJ 

 

 

26 września 2017