Dni Pamięci w Szczepanowie i Słaboszewie

W ostatnich dniach września w parafiach w Szczepanowie i Słaboszewie obchodzone były po raz kolejny Dni Pamięci Męczenników. W przebieg i organizację włączyli się m.in. uczniowie miejscowej szkoły.

W przypadającą 21 września rocznicę zamęczenia ks. Michała Rólskiego i pomordowanych razem z nim parafian w kościele w Szczepanowie przypomniane zostały przez dzieci i młodzież fragmenty szkolnej kroniki opisującej wydarzenia z września 1939 roku. W  intencji pomordowanych sprawowana była Msza św., której przewodniczył o. Kamil Paczkowski OFM, gwardian i kustosz Kalwarii Pakoskiej. Franciszkanin poświęcił też „Pasję pamięci” – nową drogę krzyżową w kościele parafialnym, której stacje wykonane zostały w konwencji wojennych fotografii, a w Mękę Pańską wpleciono wątki cierpienia i śmierci mieszkańców Szczepanowa. Po uroczystościach miało miejsce przejście na cmentarz, gdzie przy grobowcu pomordowanych odbył się Apel Pamięci, a delegacje władz i organizacji złożyły kwiaty. Obchody były również okazją do wręczenia Nagrody Księdza Michała Rólskiego, której tegorocznym laureatem został Jakub Czuba, zdobywca III miejsca w ogólnopolskiej Olimpiadzie Noblowskiej.

W sobotę 22 września od grobu ks. Rólskiego w Szczepanowie do grobu ks. Niziółkiewicza w Słaboszewie wyruszył Rajd Pamięci Męczenników. Wzięła w nim udział rekordowa jak dotąd liczba uczestników – ponad 150 osób. Dzieci i młodzież ze szkół w Szczepanowie, Dąbrowie i Barcinie, 30 osób młodzież z parafii w Ślesinie (diecezja bydgoska) oraz indywidualne grupy rodzinne i sąsiedzkie. W poniedziałek 24 września Mszy św. w kościele w Słaboszewie przewodniczył dziekan mogileński ks. Mirosław Kaczmarek. Po zakończeniu liturgii wszyscy przeszli na grób ks. Zenona Niziółkiewicza, przy którym odmówiono Różaniec i złożono kwiaty.

Fot. Arch. parafia Szczepanowo

28 września 2018