Dni w Diecezjach

Młodzi goszczący w archidiecezji gnieźnieńskiej zwiedzają, poznają nasze zwyczaje, uczą się polskich zwrotów, bawią się i modlą razem z polskimi rówieśnikami. W czwartek z kilkoma grupami spotkał się kard. Miloslav Vlk. W sobotę wszyscy przyjadą do Gniezna.

Parafia w Mieścisku gościła młodzież czeską. Specjalnie dla nich przyjechał do Polski kard. Mirosław Vlk. Wspólnie z młodymi Czechami modlili się i bawili pielgrzymi innych narodowości oraz goszczący ich Polacy z Mieściska, Damasławka, Kłecka i Chodzieży. W kościele parafialnym w Mieścisku emerytowany prymas Czech wracał do swoich spotkań z Janem Pawłem II i do rozmowy o dziedzictwie św. Wojciecha. – Mówiłem mu, że krew św. Wojciecha stała się zaczynem chrześcijaństwa na polskiej ziemi – wspominał kard. Vlk. – I że teraz jest czas, kiedy chcemy odebrać odsetki. Owocem tamtych rozmów było to, że ponad stu polskich księży przyjechało pracować w Kościele w Czechach, stając się jego istotną siłą. Po krótkim spotkaniu z kardynałem i błogosławieństwie na drogę blisko pół tysiąca młodych wyruszyło w pieszą pielgrzymkę do kamienia św. Wojciecha w Budziejewku. Ponieśli ze sobą przywieziony z Gniezna relikwiarz Patrona Polski i Patrona Czech. Następnie wzięli udział we Mszy św. sprawowanej na polowym ołtarzu przy kamieniu.

Integrowano się też w Janikowe. Najpierw hand made, czyli przygotowywanie strojów na bal świętych, a później rejs statkiem i zabawa. Pielgrzymi goszczący w Trzemesznie wraz z rówieśnikami z Polski odbyli prawdziwy tour – przed wizytą w Mieścisku odwiedzili Ostrów Lednicki i Lednicę, gdzie oczywiście sfotografowali się pod Bramą Rybą. W Wągrowcu młodzi posadzili dwa drzewa dedykowane miłosierdziu i Jeanowi Paulowi Jaeger, biskupowi Arras. Na Lednicę pojechali też młodzi Holendrzy goszczący we Wrześni. Dzień upłynął pod znakiem zwiedzania i modlitwy. Podczas modlitwy w Domu Pomocy Społecznej młodzi zawierzyli rówieśników z całego świata, ludzi chorych oraz cierpiących Bożemu Miłosierdziu. Na zwiedzaniu, zabawie i modlitwie dzień upłynął także pielgrzymom goszczącym w Chodzieży. Na poznawanie kolorytu polskiej tradycji i historii postawiło również Mogilno. Pielgrzymi uczyli się m.in. piec chleb, ale nie tylko. Kruszwica pojechała na Lednicę, a Kleczew do Lichenia. Gniewkowo zwiedzało i modliło się w duchu Taize. A pielgrzymi goszczący w Gnieźnie tańczyli Poloneza u stóp katedry i przemierzyli Szlak Piastowski.

Przypominamy, że w sobotę wszyscy pielgrzymi, wolontariusze, księża i goście spotkają się w Gnieźnie. O 10.30 Msza św. na Placu św. Wojciecha pod przewodnictwem Prymasa Polski, później zwiedzanie miasta, a wieczorem o 19.00 ewangelizacja na stadionie żużlowym. Udział w tych wydarzeniach mogą wziąć WSZYSCY mieszkańcy Gniezna i archidiecezji gnieźnieńskiej. Zapraszamy.

B. Kruszyk
Fot. J. Andrzejewski, www.wyd.ddmgniezno.pl