Do Pragi z przesłaniem

Mimo burz, silnych wiatrów i długich podjazdów, grupa gnieźnian szczęśliwie dotarła do Pragi z rocznicowym przesłaniem i podziękowaniem za Dąbrówkę, chrzest Polski, bł. Radzyma Gaudentego i św. Wojciecha. 

Czterech mieszkańców Gniezna wyruszyło rowerami w sobotę 2 lipca do stolicy Czech. W ten sposób podążali niejako w przeciwnym kierunku od tego, jaki przed ponad 1000 lat pokonali przedstawiciele sąsiedniego narodu – Dąbrówka, bł. Radzym Gaudenty i patron Gniezna – św. Wojciech. Swoją podróż rozpoczęli sprzed kościoła pw. św. Michała Archanioła, której to proboszcz ks. Tomasz Głuszak także uczestniczył w tej pielgrzymce, sprawując nad nią duchową opiekę. Towarzyszył im także kierowca, który zapewniał całe niezbędne zaopatrzenie na postojach, a w razie niepogody także schronienie. To ostatnie było szczególnie potrzebne w pierwszym dniu podróży, kiedy nad całą Polską przeszły gwałtowne burze. 

W ciągu pięciu dni pątnicy pokonali w sumie 470 kilometrów: – Pogoda była różna, w pierwszy dzień najpierw był upał, a potem silna burza, a w kolejne dni towarzyszył nam wiatr i duże podjazdy w górach, a przed samą Pragą był już bardzo mocny wiatr. Po drodze spotkaliśmy się z takim niesamowitym doświadczeniem dobroci ludzkiej, nocując w klasztorach i u sióstr zakonnych, gdzie nas zawsze dobrze przyjmowano. Duchowo byliśmy także bardzo zbudowani tą pielgrzymką – mówił Krzysztof Zalaszewski, jeden z uczestników, którzy powrócili do Gniezna 8 lipca.

Wraz z pielgrzymami podróżowała także wydana niedawno przez Edycję św. Pawła Biblia Jubileuszowa: – Chcieliśmy w ten nietypowy sposób uczcić 1050. rocznicę Chrztu Polski. Na miejscu wzruszająco przyjęli nas Ojcowie Franciszkanie, których prowincjałem jest Polak, a który kończył gnieźnieńskie seminarium. Z jego inicjatywy wyszło, by wręczona przez nas Biblia Jubileuszowa była przekazywana pomiędzy podlegającymi mu klasztorami – mówił ks. Tomasz Głuszak. Warto tu też dodać, że oryginał tego dzieła powstał około 600 lat wcześniej w Czechach, a wersja przywieziona do Pragi została dodatkowo wzbogacona o przesłanie do bratniego narodu. 

źródło: www.gniezno24.com
Fot. Arch. K. Zalaszewski 

 

11 lipca 2016