Do Pragi z przesłaniem

Są już w drodze. Czterech rowerzystów w tym jeden w koloratce zmierza właśnie do Pragi, by podziękować za Dąbrówkę, chrzest Polski, bł. Radzyma Gaudentego i św. Wojciecha, który – o czym czasami się zapomina –  był Czechem i biskupem praskim.

Pielgrzymi wyruszyli 2 lipca sprzed kościoła pw. św. Michała Archanioła w Gnieźnie. Jest wśród nich także proboszcz miejscowej parafii ks. Tomasz Głuszak, który sprawuje nad wyprawą opiekę duchową i duszpasterską. Należy wspomnieć, że zapalonym rowerzystą był także poprzedni proboszcz u św. Michała Archanioła, śp. ks. Waldemar Radecki, który zmarł nagle w lipcu ubiegłego roku. Pielgrzymi jadą do Pragi, by podziękować za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce i tych, którzy do jego ugruntowania na ziemiach piastowskich się przyczynili – za Dąbrówkę, św. Wojciecha i bł. Radzyma Gaudentego. Choć Czesi z urodzenia, pamiętani są przede wszystkim w Polsce, a zwłaszcza w Gnieźnie, które stało się ich domem za życia i miejscem wiecznego odpoczywania po śmierci. Kościołowi w Pradze pielgrzymi przekażą wydaną przez Edycję św. Pawła Biblię Jubileuszową, której oryginał powstał 600 lat temu w Czechach.

Tekst przesłania:

Średniowieczni kronikarze zaznaczają, że nieocenioną rolę w przyjęciu sakramentu chrztu świętego przez polskiego księcia Mieszka I w roku 966 odegrała jego żona Dąbrówka-księżniczka czeska, córka Bolesława I Srogiego oraz matka pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Przyjęcie chrztu przez Mieszka, które było aktem osobistym, miało jednak swoje konsekwencje dla całego państwa. Nieprzecenioną rolę w zasiewie wiary w młodym polskim kościele odgrywali rodacy Dąbrówki – pochodzący z Libic bracia: Św. Wojciech oraz Bł. Radzym Gaudenty. Choć patrząc po ludzku ród Przemyślidów, z którego pochodziła Dąbrówka i ród Sławnikowiców, z którego pochodzili dwaj bracia były ze sobą śmiertelnie zwaśnione, zrządzeniem Bożej Opatrzności stali się oni głosicielami Dobrej Nowiny na ziemiach polskich. Krew męczennika Wojciecha stała się rzeczywistym posiewem dla chrześcijaństwa nie tylko w Polsce. W roku 1000 do ówczesnej stolicy państwa polskiego w Gnieźnie, gdzie złożono relikwie Wojciecha, i które stało się pierwszym narodowym sanktuarium przybył z pielgrzymką cesarz Otton III. W Gnieźnie ustanowiono pierwszą metropolię kościelną. Jej arcypasterzem został Radzym, który na posiewie Wojciechowej krwi rozwijał Kościół w Polsce. W jubileuszowym roku 1050 rocznicy przyjęcia chrztu przez księcia Mieszka chcemy przede wszystkim przypomnieć sobie, jak wielkie rzeczy uczynił nam Wszechmocny, że dzięki łasce chrztu św. przestaliśmy być niewolnikami, a staliśmy się umiłowanymi dziećmi Boga, który wykupił nas z niewoli grzechów przez mękę, śmierć i zmartwychwstania swojego Syna a naszego Brata Jezusa Chrystusa. Chcemy także podziękować Kościołowi w Czechach za tą iskrę Bożą , która rozpaliła w Polsce Ogień Wiary. Na pamiątkę tych dziejowych i zbawiennych wydarzeń w życiu naszych narodów i poszczególnych ludzi, chcemy przekazać Kościołowi w Pradze “Biblię Jubileuszową”, zwaną także „Biblią Gnieźnieńską”, która jest wzorowana na powstałej ponad 600 lat temu w Czechach “Biblii” napisanej po łacinie i ozdobionej pięknymi iluminacjami i motywem winorośli przeplatającej się między kolumnami Słowa Bożego. To właśnie to Słowo daje prawdziwe życie i nadzieję.

Bogu niech będą dzięki

Pielgrzymi rowerowej pielgrzymki z Gniezna do Pragi, lipiec 2016 roku

 

2 lipca 2016