Dobrze zasłużony

Mieczysław Szweda, od półwiecza organista w parafii pw. św. Mikołaja w Janowcu Wielkopolskim został uhonorowany medalem papieskim „Benemerenti” (Dobrze Zasłużonym). Odznaczenie wręczył uhonorowanemu 4 września Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Pan Mieczysław Szweda przy instrumencie w janowskim kościele zasiada od pięćdziesięciu lat, jego organistowska posługa trwa jednak znacznie dłużej, rozpoczęła się bowiem, gdy miał zaledwie 15 lat. Sztuki organistowskiej uczył się w Rogowie, u organisty Franciszka Boińskiego, a także w Gnieźnie u Henryka Wróblewskiego, organisty w kościele ojców franciszkanów. Pierwsze szlify jako organista zdobywał w parafii w Łagiewnikach Kościelnych. Później służył w Kołdrąbiu, a w 1967 roku do chwili obecnej dba o muzyczną oprawę liturgii w kościele św. Mikołaja w Janowcu Wielkopolskim. Przez wiele lat prowadził tam również chór parafialny. W 2009 roku został uhonorowany Medalem Zasłużony dla Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Odznaczenie papieskie Medal „Benemerenti” (Dobrze Zasłużonym) ustanowione zostało przez papieża Grzegorza XVI w 1832 roku i jest przyznawane za długoletnie i wyjątkowe zasługi dla Kościoła katolickiego.  Medal wręczył uhonorowanemu Prymas Polski abp Wojciech Polak. Uroczystość odbyła się 4 września w kaplicy Rezydencji Arcybiskupów Gnieźnieńskich.

Fot. ks. M. Kulczynski

4 września 2017