Dożynki archidiecezjalne

Archidiecezja gnieźnieńska podziękowała za tegoroczne plony. Uroczystości dożynkowe odbyły się 29 sierpnia w Strzelnie pod przewodnictwem ks. inf. Jerzego Stefańskiego. W dziękczynieniu uczestniczyły delegacje rolników z różnych dekanatów archidiecezji gnieźnieńskiej, przedstawiciele władz, członkowie organizacji i stowarzyszeń, poczty sztandarowe oraz delegacje pszczelarzy, ogrodników i leśników.

„Niech dzisiejsze święto uczy nas szacunku dla chleba. Niech stanie się okazją do głębszej refleksji nad naszym stosunkiem do pracy rolników, pszczelarzy, ogrodników i leśników, bo to oni zachowali ogromną część naszej historii i kultury” – mówił ks. kan. Otton Szymków podczas archidiecezjalnego dziękczynienia za tegoroczne plony, które odbyło się w strzeleńskim kościele pw. Świętej Trójcy. W wygłoszonej homilii dziekan strzeleński i diecezjalny duszpasterz rolników zwrócił uwagę na trudy pracy z jakimi obecnie muszą mierzyć się rolnicy – niezapłacone rachunki za usługi żniwne, oczekiwanie na zapłatę za teoretycznie sprzedane plony, troska skąd wziąć środki na inwestycje. „Przynosimy tu dzisiaj chleb. Przyjrzyjmy się mu. Jest popękany i spieczony jak spracowane ręce rolnika” – mówił kapłan. Zaznaczył jednocześnie, że choć sprawy materialne są ważne, nie są jednak najważniejsze o czym pouczyła czytana tego dnia Ewangelia. „Usłyszeliśmy przypowieść o gospodarzu, który był bardzo zatroskany o swoje doczesne dobra. Kupował nowe pola, chciał budować spichlerze na obfite plony, aby móc do końca życia nic nie robić, tylko jeść i pić. Zapomniał jednak o tym, co duchowe, dążył tylko do tego, aby posiadać. Jednak człowiek bogaty przed Bogiem to nie ten, który je, pije i się bawi, ale ten, który szuka przymierza z Bogiem” – tłumaczył ks. Szymków. Proboszcz strzeleńskiej parafii wspomniał także o ciekawym wydarzeniu, jakie miało miejsce podczas jednej z pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Papież odwiedził wówczas rolników Bożenę i Stanisława Milewskich. Po zakończeniu wizyty jeden z dziennikarzy zapytał go, czy to ludzie bogaci? Papież odpowiedział: „Bogactwa ja tam nie widziałem, tego materialnego. Tam można było dostrzec bogactwo ducha”. „Ile podobnych rodzin mamy w naszych miasteczkach i wsiach? To jest prawdziwy skarb. Ich bogactwo ducha” – mówił diecezjalny duszpasterz rolników.

Archidiecezjalne dożynki zgromadziły delegacje rolników z różnych dekanatów archidiecezji gnieźnieńskiej. W dziękczynieniu za plony uczestniczyli także przedstawiciele władz, członkowie organizacji i stowarzyszeń, poczty sztandarowe, delegacje pszczelarzy, ogrodników i leśników. Przywiezione do Strzelna żniwne wieńce poświęcił ks. inf. Jerzy Stefański. Są one wyrazem radości i dumy z zebranych plonów, ale i symbolem pracy rolnika, która domaga się wysiłku, cierpliwości, ale także szacunku i pokory wobec natury.

M. Królak
Fot. M. Królak