Dożynki w wągrowieckiej farze

Sierpień to tradycyjnie miesiąc dziękczynienia Bogu za chleb i owoce ziemi, rolnikom zaś za ich trud pracy na roli. W parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Wągrowcu dożynkowe uroczystości odbyły się 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia NMP.

Mszy św. dziękczynnej przewodniczył proboszcz wągrowieckiej parafii farnej ks. kan. Piotr Kalinowski, który poświęcił przyniesione do ołtarza wieńce dożynkowe. Tradycja ich wyplatania sięga XVI wieku. Już wówczas rolnik ścinając ostatnią kiść zboża żegnał pole znakiem krzyża i wracał do domu z wianuszkiem splecionym z ostatnich kłosów, obwieszczając tym samym, że zakończył zbiory. Z czasem wianuszek ten, nazywany plonem, zmienił się w wieniec przyozdobiony kwiatami i owocami. Po uroczystościach dożynkowych był on pieczołowicie przechowywany do następnego siewu, kiedy to wykruszano z niego ziarno i wsypywano je do worków z ziarnem siewnym. Do ołtarza przyniesiono również chleb – dar Boży i owoc pracy ludzkich rąk, symbol wszystkiego, co człowiekowi potrzebne jest, by istnieć.

Archidiecezja gnieźnieńska podziękuje za tegoroczne plony w sobotę 30 sierpnia w katedrze gnieźnieńskiej. Mszy św. dziękczynnej o godzinie 12.00 przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak. Zachęcamy wiernych z całej archidiecezji gnieźnieńskiej do licznego uczestnictwa w dożynkowym dziękczynieniu.

BK
Fot. arch. ks. Sz. Pawłowski