Draguła, Węgrzyniak, Wardak – w sobotę forum duszpasterskie

W najbliższą sobotę 28 października odbędzie się po raz pierwszy w archidiecezji gnieźnieńskiej Forum Duszpasterskie „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. O doświadczeniu Kościoła dziś, o wierze, odejściach i powrotach oraz rodzinie jako szkole Kościoła mówić będą m.in.: ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak, ks. dr hab. Andrzej Draguła oraz Anna Wardak z Akademii Familijnej.

Ks. Wojciech Węgrzyniak, znany na pewno wielu z publikacji i rozmów w „Przewodniku Katolickim” jest cenionym biblistą i rekolekcjonistą, adiunktem w Katedrze Egzegezy Starego Testamentu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Prowadzi bloga, ma własną stronę internetową i kanał na YouTube, gdzie w cyklu „Damy z Bogiem radę” komentuje codzienne czytania. Jest aktywny w mediach społecznościowych. W ostatnim czasie wydał kilka książek m.in.: „Eucharystia na dwa głosy”, „Najbardziej praktyczna książka świata. Jak czytać Biblię, aby mieć udane życie?”, „Bogaty katolik. Dlaczego Bóg chce, żebyś pomnażał pieniądze?”,  „Wszystko skończy się zmartwychwstaniem” i najnowsza „Zanim zapomnę” z okazji 25 lat kapłaństwa 25 wybranych kazań, 25 felietonów, 25 wierszy, 25 sentencji i 25 anegdot wybieranych przez 25 znajomych. Podczas forum duszpasterskiego w Gnieźnie wygłosi prelekcję „Kościół. Wierzę i jestem”.

Ks. Andrzej Draguła, teolog i publicysta, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, znany również z publikacji m.in. w „Więzi”, kieruje Katedrą Teologii Pastoralnej, Liturgiki i Homiletyki na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Nagrania jego wykładów i wystąpień zobaczyć można m.in. na kanale YouTube archidiecezji łódzkiej. Uczestnik i prelegent Zjazdów Gnieźnieńskich. Laureat nagrody dziennikarskiej „Ślad”. Uprawia teologię pastoralną w perspektywie kulturowej, zajmuje się związkami między teologią a kulturą oraz werbalną i ikoniczną komunikacją religijną. Autor wielu książek m.in.: „Ocalić Boga. Szkice z teologii sekularyzacji”, „Copyright na Jezusa. Język, znak, rytuał między wiarą a niewiarą”, „Bluźnierstwo. Między grzechem a przestępstwem”, „Kościół na rynku. Eseje pastoralne”, „Posty” i najnowsze: „Kościół, który wyznaję. Między zgorszeniem a nadzieją”, Bóg incognito. Kazania z nadzieją”, „Syn marnotrawny. Biografia ocalenia”. W mediach społecznościowych znaleźć go można na Twitterze. Podczas forum mówić będzie o odejściach i powrotach.

Anna Wardak, żona i mama dziesięciorga dzieci, wspólnie z mężem zaangażowana w projekty towarzyszenia rodzinom, m.in. Akademię Familijną. Na swojej stronie internetowej https://wardakowie.pl piszą: „Od 26 lat jesteśmy szczęśliwym małżeństwem i rodzicami dziesięciorga dzieci w wieku od czterech do 24 lat. Jesteśmy jednymi ze współzałożycieli i moderatorów Akademii Familijnej w Polsce. Prowadzimy doradztwo rodzinne i wychowawcze. Jesteśmy autorami licznych wykładów i prelekcji, a także kilku artykułów prasowych, poświęconych wychowaniu dzieci, miłości małżeńskiej i życiu rodzinnemu. Prowadzimy także działalność pod nazwą „Akademia Wardakowie.pl”, w ramach której organizujemy wykłady i warsztaty nt. małżeństwa i rodziny. Pani Anna była koordynatorem ds. współpracy z rodzicami w Szkole dla dziewcząt „Strumienie”, a pan Janusz wicedyrektorem ds. wychowawczych Szkoły dla chłopców „Żagle”. Obie placówki prowadzone są przez Stowarzyszenie „Sternik”.  Podczas forum duszpasterskiego mówić będzie o rodzinie jako szkole Kościoła, nie unikając trudnego dla wielu rodziców tematu odchodzenia dzieci od wiary.

Forum odbędzie się w gnieźnieńskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w godzinach 10:00-15:00. Do udziału w sposób szczególny zaproszeni są kapłani, osoby konsekrowane i świeccy, zwłaszcza przedstawiciele rad parafialnych, ruchów, wspólnot i stowarzyszeń, katecheci, nadzwyczajni szafarze Komunii św., doradcy życia rodzinnego, wolontariusze i wszystkie osoby zaangażowane w dzieła duszpasterskie, ewangelizacyjne i formacyjne.

Po części konferencyjnej przewidziano czas na dyskusję, pytania, refleksję z udziałem prelegentów i uczestników forum. Spotkanie zakończy wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu.

Udział w forum jest bezpłatny. Zapisy nadal trwają. Dla zapewnienia sprawnej organizacji prosimy o wypełnienie FORMULARZA rejestracji

Fot. TT, FB, www prelegentów

 

23 października 2023