Droga krzyżowa ulicami Gniezna i Inowrocławia
„Dziękuję wam za to, że wyszliście dziś z domu, by publicznie przejść krzyżową drogę, by przyznać się do Chrystusa” – mówił bp Radosław Orchowicz na zakończenie drogi krzyżowej, która w piątkowy wieczór 31 marca przeszła ulicami Gniezna. W tym samym czasie pasyjne nabożeństwo odbyło się również w Inowrocławiu z udziałem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.
Gnieźnieńska droga krzyżowa rozpoczęła się tradycyjnie przy kościele garnizonowym i zatrzymując się przy kolejnych stacjach przeszła centralną ulicą Gniezna do bazyliki prymasowskiej, gdzie biskup pomocniczy gnieźnieński udzielił wszystkim błogosławieństwa.
W tym roku nabożeństwo przygotowała gnieźnieńska parafia pw. bł. Bogumiła, a rozważania w duchu zakończonej w lutym peregrynacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej prowadzili klerycy Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Mimo padającego deszczu za krzyżem niesionym kolejno przez przedstawicieli gnieźnieńskich parafii podążali mieszkańcy miasta, duchowni, siostry zakonne, pochodnie nieśli ministranci.
„Wyszliśmy dziś, aby iść za Chrystusem, by pogłębić nasza wiarę, doświadczyć konieczności ascezy. W kolejnych etapach krzyżowej drogi odnajdywaliśmy siebie, wydarzenia i historie z naszego życia, naszego dziś. Nam również głoszona jest prawda Ewangelii, ale nie milknie też, a nawet staje się coraz bardziej głośny i nachalny głos tego świata” – mówił na zakończenie pasyjnej procesji bp Orchowicz przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba dać się Chrystusowi poprowadzić, trzeba wyruszyć w drogę wiodącą pod górę, choć wymaga to wysiłku, ofiarności i koncentracji.
„Wpatrujemy się w krzyż, aby mieć siłę pójść za Chrystusem i na Niego postawić” – podkreślił biskup pomocniczy gnieźnieński dziękując uczestnikom nabożeństwa za obecność i tym samym publiczne przyznanie się do Chrystusa.
W tym samym czasie nabożeństwo drogi krzyżowej odbyło się również w Inowrocławiu. Uczestnicy wyruszyli sprzed kościoła pw. Imienia NMP i przeszli „śladami kujawskich świadków Chrystusa” do kościoła pw. św. Józefa, dotykając w kontekście misterium męki i śmierci Chrystusa tragicznych wydarzeń z historii miasta i wspominając tych jego mieszkańców, którzy w chwilach próby pozostali wiernymi uczniami Zbawiciela.
W nabożeństwie uczestniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak. Duchowni i świeccy podążali za krzyżem, który św. Jan Paweł II trzymał w dłoniach w ostatni Wielki Piątek swojego ziemskiego życia. Krzyż ten peregrynuje obecnie po parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej.
Drogę krzyżową w Inowrocławiu przygotowali członkowie miejscowej wspólnoty „Wojowników Maryi” i Męskiego Różańca, współorganizatorami zaś było inowrocławskie Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz harcerze.