Droga krzyżowa ulicami Inowrocławia

„Wyruszyliśmy w tę drogę nie tylko po to, aby przeżyć wzruszenia i współczuć Chrystusowi, ale by odkrywać miłość” – mówił bp Radosław Orchowicz na zakończenie Drogi krzyżowej, która 22 marca przeszła ulicami Inowrocławia. Nabożeństwu przyświecało wezwanie „Kochać Boga i Ojczyznę”.

„Chrystus wziął krzyż, bo ukochał każdego z nas. On przeszedł z nim pierwszy. Ale idąc w tym roku Drogą krzyżową mogliśmy odkrywać tych, którzy wiernie poszli razem z Nim i za Nim” – mówił biskup pomocniczy gnieźnieński nawiązując do postaci kujawskich świadków wiary, przywołanych w czasie pasyjnych rozważań. „Tak, jak towarzyszył im, tak Chrystus towarzyszy dziś nam. Jest przy każdym z nas” – dopowiedział bp Orchowicz.

Zachęcał również do dobrego przeżycia Niedzieli Palmowej i zbliżającego się Triduum Paschalnego. „Idźmy w te święte dni z doświadczeniem miłości Chrystusowej, która się nie wyczerpuje” – prosił.

Podobnie jak w latach ubiegłych, inowrocławska Droga krzyżowa rozpoczęła się przy skwerze Jana Pawła II, zakończyła zaś przy tężniach w Solankach. Kolejne stacje były inscenizowane. W postaci kujawskich świadków wiary wcielili się młodzi z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Wojownicy Maryi oraz harcerze. Scenariusz napisał inowrocławski historyk i regionalista Edmund Mikołajczak.

B. Kruszyk
Fot. ks. P. Kowalski