Duchu Święty przyjdź!

„Apostołowie byli rozpaleni przez Ducha Świętego i ten ogień posłali dalej w świat. My dziś również jesteśmy w Wieczerniku. Duch Święty pragnie posłużyć się każdym z nas, aby przemieniać świat, przemieniać życie” – mówił w wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego w katedrze gnieźnieńskiej o. Thiago Lafaiete ze wspólnoty „Przymierze Miłosierdzia”.

Kapłan z Brazylii, który od dwóch miesięcy przebywa w Polsce pełniąc asystę duchową we wspólnocie „Przymierze Miłosierdzia”, założonej przez dwóch charyzmatyków o. João Henrique i o. Antonello Cadeddu, wygłosił homilię podczas Mszy św. celebrowanej 18 maja pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Eucharystia i późniejsza modlitwa uwielbieniowa zgromadziła w bazylice prymasowskiej wiernych także spoza Gniezna m.in.  członków organizacji i wspólnot apostolskich.

„Duch Święty przemienił życie uczniów, którzy szli za Jezusem. Pierwsi chrześcijanie doświadczali Jego mocy z wielką intensywnością. Znaki towarzyszyły tym, którzy uwierzyli. I nam również towarzyszą, jeśli uwierzymy. Dlatego nieustannie mamy prosić: przyjdź Duchu Święty” – mówił o. Lafaiete dzieląc się świadectwem działania Ducha Świętego i Jego uzdrawiającej mocy w życiu różnych ludzi: poważnie chorego kapłana, który doświadczył uzdrowienia z cierpienia, kobiety skrzywdzonej prostytucją, która później pomagała podobnie skrzywdzonym kobietom, byłego więźnia, który dzięki modlitwie swojej matki przeżył nawrócenie i dziś służy bezdomnym i ubogim na brazylijskich ulicach. Wiele jest takich ulic i marginesów świata. – „Wiele jest takich rzeczywistości śmierci, także w naszych domach. I potrzeba przemieniającej mocy Ducha Świętego, by wlać w nie na nowo życie. Bo wszyscy mamy wiele zranień serca, wszyscy czujemy się słabi, ale to właśnie w naszej słabości Pan objawia swoją siłę. To nie serce zranione jest problemem. Problemem jest, gdy nie chcemy go otworzyć. Gdy to zrobimy, gdy otworzymy serce dla Ducha Świętego, dokona w nim wielu wspaniałości” – mówił o. Thiago Lafaiete.

Po Mszy św. rozpoczęła się modlitwa uwielbienia i modlitwa wstawiennicza prowadzona przez o. Thiago i towarzyszących mu muzyków ze wspólnoty „Przymierze Miłosierdzia”.

Przymierze Miłosierdzia jest Ruchem Kościelnym założonym jako Prywatne Stowarzyszenie Wiernych, zatwierdzonym i posiadającym siedzibę w archidiecezji São Paulo w Brazylii. Tożsamość Ruchu wyraża się w Słowach Chrystusa: „Duch Pana Boga nade mną, bo Pan mnie namaścił. Posłał mnie, by głosić dobrą nowinę ubogim […]” (Iz 61,1 nn, Łk 4,18-19).

Rodzina Przymierza Miłosierdzia przyjmuje i łączy siły mężczyzn i kobiet, celibatariuszy i małżonków, świeckich i kapłanów, którzy na różne sposoby i w różnej mierze, wezwani przez Boga, stają się „dziećmi Miłosierdzia”, aby ewangelizować zagubione owce (por. Łk 15,4-7). Ufni w moc Ducha Świętego, pełnią te wszystkie dzieła Miłosierdzia, na które pozwalają im ich własne siły. Obok działań ewangelizacyjnych Ruch wykonuje różne prace społeczne dla dobra potrzebującej społeczności ubogich dzielnic i ulic, harmonijnie łącząc ewangelizację i dobroczynność.

B. Kruszyk KAI
Fot. J. Andrzejewski