Stowarzyszenia, ruchy i bractwa
ASYSTENT
ks. Krzysztof REDLAK
PREZES
Krystyna WOJTCZAK-NOWAK
Celem Akcji Katolickiej jest pogłębienie formacji chrześcijańskiej jej członków oraz współpraca świeckich z duchowieństwem w realizowaniu misji Kościoła. Pogłębienie życia religijnego ma przygotować członków AK do odważnego i kompetentnego występowania na areopagach świata, do przenikania wartościami ewangelicznymi życia społecznego, zajmowania zgodnego z nauczaniem Kościoła stanowiska w sprawach publicznych, zwłaszcza tam, gdzie zagrożona jest wiara i moralność chrześcijańska.
ASYSTENT
ks. Piotr SZYMKOWIAK
Historia Eucharystycznego Ruchu Młodych ma swoje korzenie w Apostolstwie Modlitwy, które powstało w 1844 roku we Francji. Pierwsze koło Krucjaty Eucharystycznej powstało w Polsce w Pniewach k/Poznania w 1925 roku wśród uczniów szkoły prowadzonej przez siostry urszulanki. Obecnie Eucharystyczny Ruch Młodych działa w 59 krajach na całym świecie, skupia ok. 1.6 mln dzieci i młodzieży, a celem jest umocnienie wiary i pogłębienie pobożności eucharystycznej.
Strona: www.erm.pl
KOORDYNATOR DS. DROGI NEOKATECHUMENALNEJ W ARCHIDIECEZJI GNIEŹNIEŃSKIEJ
ks. Paweł KIEJKOWSKI
MODERATOR
ks. Andrzej SZCZĘSNY
Międzynarodowa wspólnota ochrzczonych ludzi dorosłych i starszej młodzieży, którzy na wzór katechumenatu wczesnego Kościoła, formują się do dojrzałej wiary. Podstawowe elementy tej formacji to słuchanie Słowa Bożego, aktywne, świadome i pełne uczestnictwo w liturgii oraz przeżywanie miłości we wspólnocie. Działalność wspólnoty opiera się na Statutach Drogi zatwierdzonych ostatecznie przez papieża Benedykta XVI w 2008 r. Każda wspólnota ma wiodących katechistów odpowiedzialnych oraz duszpasterza opiekuna-prezbitera.
MODERATOR
ks. Paweł PODESZWA
Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II jest publicznym stowarzyszeniem wiernych, erygowanym przez Konferencję Episkopatu Polski. Jest organizacją kościelną posiadającą kanoniczną publiczną osobowość prawną oraz osobowość prawną w Rzeczpospolitej Polskiej. Celem Dzieła Biblijnego jest pogłębianie rozumienia Objawienia Pańskiego w świetle Pisma Świętego zgodnie z nauką Kościoła oraz kształtowanie duchowości i kultury biblijnej w duszpasterstwie, szczególnie kaznodziejstwie i katechezie, a także w indywidualnej formacji wiernych. W archidiecezji gnieźnieńskiej Dzieło Biblijne jest m.in. organizatorem Szkoły Słowa Bożego we wspólnotach parafialnych.
PREZES
ks. Remigiusz MALEWICZ
WICEPREZESI
ks. Wojciech RZESZOWSKI
Marta TITANIEC
Fundacja jest współorganizatorem nowożytnych Zjazdów Gnieźnieńskich organizowanych w Gnieźnie od 1997 roku. To międzynarodowe kongresy laikatu, łączące intelektualną debatę z modlitwą i ekspresją artystyczną. Idea nowożytnych zjazdów nawiązuje do historycznego Zjazdu Gnieźnieńskiego, który odbył się w Gnieźnie w 1000 r. z udziałem cesarza Ottona III.
ks. Marcin MODRZYŃSKI
ASYSTENT DIECEZJALNY
ks. Piotr NOWAK
PREZES
Filip PAWLAK
Historia organizacji sięga przedwojnia, kiedy była podporządkowana Akcji Katolickiej, ale miała własne władze i prowadziła własną działalność. Pod hasłem „Budujmy Polskę Chrystusową” członkowie KSMM i KSMŻ zajmowali się formacją duchową i intelektualną, organizowali kursy i odczyty, wydawali czasopisma, zajmowali się działalnością charytatywną i społeczno-patriotyczną. Przerwał ją wybuch II wojny światowej. Myśl, aby stowarzyszenie reaktywować wróciła na początku lat 90. ubiegłego wieku. W 1990 roku wydany został dekret powołujący do życia KSM jako ogólnopolską organizację, zaś trzy lata później zatwierdzono jej statut. Struktury KSM powstały również w archidiecezji gnieźnieńskiej skupiając i aktywizując młodych z różnych parafii. Z czasem, w miarę upływu lat, wraz z malejącą liczbą członków, ich działalność zaczęła zamierać. W 2017 roku ponownie została reaktywowana i była to inicjatywa oddolna, podjęta przez samych młodych po przeżytych wcześniej Światowych Dniach Młodzieży.
www: strona KSM AG
ODPOWIEDZIALNY
ks. Michał BUBACZ
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Wiosło zrzesza uczniów, studentów oraz młodych pracujących, którzy pragną swoje życie prywatne i publiczne oprzeć na wartościach i zasadach zgodnych z nauką Kościoła katolickiego i chcą realizować cele publiczne służące ogółowi społeczeństwa, wypełniając naukę społeczną Kościoła.
DUSZPASTERZ DIECEZJALNY
ks. Jakub DĘBIEC
Szafarzami nadzwyczajnymi Komunii świętej w archidiecezji gnieźnieńskiej mogą zostać świeccy mężczyźni oraz osoby życia konsekrowanego w wieku od 30 do 65 lat. Kandydaci powinni odznaczać się zaangażowaniem w życie parafii, wzorowym życiem moralnym oraz poważaniem wśród wiernych i duchowieństwa, ponadto posiadaniem odpowiednich kwalifikacji intelektualnych i przynajmniej ponadpodstawowego wykształcenia oraz pozytywnymi cechami charakteru, takimi jak: otwarta i służebna postawa wobec bliźnich, serdeczność oraz łatwość nawiązywania kontaktów z osobami chorymi i w podeszłym wieku. Kandydatami na szafarzy nadzwyczajnych nie mogą zostać osoby, które zaciągnęły kary kościelne lub zostały skazane prawomocnymi wyrokami w sprawach karnych.
DIECEZJALNY KOORDYNATOR
ks. Tomasz MRUG
Odnowa w Duchu Świętym jako ruch charyzmatyczny opiera się na założeniu, że chrześcijanie są obdarowywani charyzmatami, które służą ku zbudowaniu wspólnoty Kościoła; w otwartości na działanie Ducha Świętego należy je rozpoznać, uświadomić i uczynić z nich nowy fundament wiary. Członków wspólnoty łączy umiłowanie Chrystusa, szczególna wrażliwość na działanie Ducha Świętego oraz wspólnotowa modlitwa – uwielbienie Pana Boga, modlitwa chwały, modlitwa Pismem świętym.
MODERATOR
ks. Hubert WIŚNIEWSKI
Ruch Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Gromadzi ludzi różnego wieku i powołania: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice, członków instytutów świeckich oraz rodziny w gałęzi rodzinnej jaką jest Domowy Kościół. Poprzez odpowiednią dla każdej z tych grup formację Ruch Światło-Życie wychowuje dojrzałych chrześcijan i służy odnowie Kościoła przez przekształcanie parafii we wspólnoty wspólnot.
www: strona ruchu
KAPELAN
ks. Marcin KWIATKOWSKI
Rycerski i Szpitalny Zakon świętego Łazarza z Jerozolimy (łac. Ordo Militaris et Hospitalis Sancti Lazari Hierosolymitani), potoczne nazwy: lazaryci, łazarzyści, lazarianie – jest jedną z najstarszych chrześcijańskich instytucji szpitalnych, w skład której wchodzą duchowni przeorzy i kapelani oraz kawalerowie i damy, będący świeckimi członkami, oddanymi życiu w zgodzie z zasadami chrześcijańskiej wiary i miłosierdzia wobec innych.
ASYSTENT
ks. Hubert WIŚNIEWSKI
Stowarzyszenie jest organizacją katolików świeckich wspierającą cele i zadania duszpasterstwa rodzin. Skupia osoby uznające naukę Kościoła katolickiego i wynikające z niej zasady etyczne dotyczące małżeństwa i rodziny. Celem działalności stowarzyszenia jest wspomaganie rodzin w kształtowaniu ich życia zgodnie z zasadami etyki katolickiej poprzez wypełnienie następujących zadań: formowanie postawy apostolskiej członków stowarzyszenia, podejmowanie inicjatyw politycznych, społecznych i gospodarczych mających na celu wszechstronną pomoc rodzinie, troska o zachowanie życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci i o właściwe warunki jego rozwoju, praca wychowawcza wśród dzieci i młodzieży, podnoszenie i pogłębianie kultury życia małżeńskiego i rodzinnego.
DORADCA DIECEZJALNY
ks. Sławomir RACHWALSKI
Spotkania Małżeńskie są założonym w Polsce międzynarodowym ruchem, mającym na celu promowanie dialogu jako drogi duchowej przede wszystkim w małżeństwie i wśród par przygotowujących się do małżeństwa, ale także jako drogi osobistego życia wewnętrznego oraz sposobu funkcjonowania w świecie. Spotkania Małżeńskie współpracowały z Papieską Radą ds. Świeckich oraz Papieską Radą ds. Rodziny. Obecnie współpracują z Papieską Dykasterią ds. Świeckich, Rodziny i Życia.
PREZES
ks. Robert NURSKI
ASYSTENT
ks. Tadeusz NOWAK
Stowarzyszenie Wspierania Powołań Kapłańskich powstało w 1993 r. Założycielem i prezesem był śp. ks. kan. Jan Tadych. W kołach parafialnych organizacja skupia wiernych, którzy modlą się indywidualnie i wspólnotowo w intencji nowych świętych powołań kapłańskich i zakonnych. Członkowie i sympatycy stowarzyszenia pomagają także materialnie potrzebującym alumnom oraz tworzą środowiska sprzyjające powołaniom.
MODERATOR DIECEZJALNY
ks. Tomasz KRAWCZYK
Stowarzyszenie Żywego Różańca zostało założone przez tercjarkę dominikańską Służebnicę Bożą Paulinę Jaricot († 1862) w Lyonie w 1826 r. Zaczęła ona organizować piętnastoosobowe grupy, nazwane później „żywymi różami”. Każda z osób tworzących piętnastkę zobowiązywała się do odmawiania jednej tajemnicy – wszyscy razem odmawiają codziennie cały różaniec. Wszystkich członków róży dotyczy taka sama zasługa, jak gdyby odmówili cały różaniec.
ASYSTENT KOŚCIELNY
ks. Tomasz NIEDBALSKI
DYREKTOR
Mariusz PRĄTNICKI
MODERATOR
ks. Franciszek JABŁOŃSKI
Głównym celem stowarzyszenia jest realizacja zadań zleconych Papieskim Dziełom Misyjnym na szczeblu diecezjalnym. W praktyce oznacza to niesienie duchowej i materialnej pomocy misjonarzom, kapłanom diecezjalnym oraz osobom świeckim posłanym przez arcybiskupa gnieźnieńskiego do pracy na misjach oraz do innych Kościołów znajdujących się w trudnej sytuacji, wynikającej najczęściej z braku kapłanów. Świętowojciechowa Rodzina Misyjna posiada swoją strukturę oraz pracuje w oparciu o szczegółowe programy.
ASYSTENT
ks. Tomasz GŁUSZAK
PREZES
Antoni KAPEJA
Towarzystwo Świętego Wojciecha reaktywował w 1990 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp. Uważa się je za kontynuatora stowarzyszenia Straży Świętego Wojciecha powołanej w Gnieźnie w 1882 r. Jednym z głównych zadań bractwa jest pielęgnowanie i ożywianie kultu św. Wojciecha, a także dbałość o jego dziedzictwo duchowe. Cele te bracia realizują poprzez pogłębianie formacji religijnej i oddziaływanie na środowiska, w których działają. Umieszczenie w nazwie imienia patrona ma podkreślić związek towarzystwa z archidiecezją gnieźnieńską, której św. Wojciech jest patronem. Od 2004 r., po zmianach terytorialnych i utworzeniu diecezji bydgoskiej Towarzystwo Świętego Wojciecha działa w archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji bydgoskiej.
www: strona towarzystwa