Dziękczynienie 18 września – informacje szczegółowe

Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka stanowić będzie centralny punkt sobotniego dziękczynienia archidiecezji gnieźnieńskiej za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Zaplanowano także wykład, zwiedzanie, spektakl, a dla młodych grę miejską.

Zapraszając do uczestnictwa w święcie abp Wojciech Polak podkreśla, że archidiecezja gnieźnieńska jest w sposób szczególny zobowiązana do dziękczynienia, bowiem Prymas Tysiąclecia był jej pasterzem przez przeszło trzydzieści lat.

„W naszej archidiecezjalnej wspólnocie, razem z pielgrzymami z parafii i dekanatów, z członkami ruchów i stowarzyszeń, kapłanami i osobami konsekrowanymi, z gnieźnianami, a także młodymi, którzy tego dnia przeżywać będą dzień swojego patrona św. Stanisława Kostki, chcemy z radością uwielbić Boga i podziękować za życie, posługę i świadectwo błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego” – mówi Prymas Polski.

Sobotnie spotkanie rozpocznie o 10.00 konferencja ks. prof. dr. hab. Bogdana Czyżewskiego pt. „Jesteście nadzieją ludu, wołającego do Boga… Troska Prymasa Stefana kard. Wyszyńskiego o powołania i powołanych”. Wykład odbędzie się w katedrze. Wstęp wolny. Będzie również transmitowany na www.archidiecezja.pl. O 11.00 rozpocznie spotkanie modlitewne przygotowujące do Mszy św., które poprowadzi zespół „Nowa Pieśń”. Eucharystia celebrowana będzie o 12.00 na placu przed katedrą pod przewodnictwem i z homilią abp. Wojciecha Polaka. Msza św. będzie również transmitowana online. Po modlitwie i posiłku odbędzie się koncert orkiestry dętej, a o 15.00, również na placu przed katedrą, spektakl Teatry A z Gliwic „Życie jest większe od legend” o kard. Stefanie Wyszyńskim. Przed południem i popołudniu będzie można zwiedzić zabytki Wzgórza Lecha oraz wystawę poświęconą Prymasowi Tysiąclecia w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W katedrze odbywać się będą także krótkie koncerty organowe. W czasie spotkania działać będzie mobilny punkt szczepień.

Odrębny przedpołudniowy program będą mieli młodzi, którzy tego dnia w Gnieźnie spotkają się na dorocznym święcie z okazji wspomnienia patrona św. Stanisława Kostki. Przed Mszą św. wezmą udział w grze plenerowej, podczas której – jak piszą organizatorzy – ze św. Stanisławem Kostką i Prymasem Wyszyńskim, a także koniecznymi do odbycia drogi smartfonami, udadzą się w szczególną podróż. Zaplanowano także spotkanie z Michałem Bukowskim ze Studia „Raban”. W południe młodzi wraz ze wszystkimi uczestniczyć będą w Mszy św. na placu Prymasa Mikołaja Trąby.

PROGRAM i informacje organizacyjne ↓↓↓

10.00 – konferencja: „Jesteście nadzieją ludu, wołającego do Boga… Troska Prymasa Stefana Kard. Wyszyńskiego o powołania i powołanych”  – ks. prof. dr hab. Bogdan Czyżewski – katedra gnieźnieńska

od 10.00 – możliwość zwiedzania wystawy okolicznościowej w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej

11.00 – przygotowanie do Mszy św., spotkanie modlitewne, zespół Nowa Pieśń – Plac im. Prymasa Mikołaja Trąby przed katedrą gnieźnieńską

12.00 – Msza św. – Plac im. Prymasa Mikołaja Trąby przed katedrą gnieźnieńską

13.30 – poczęstunek – ogrody restauracji Adalbertus (Pietrak)
– możliwość zwiedzania katedry, prezentacje organowe, wystawa w Muzeum AG

14.30 – koncert parafialnej orkiestry dętej z Królikowa

15.00 – Teatr A: „Życie jest większe od legend”. Spektakl plenerowy – Plac im. Prymasa Mikołaja Trąby przed katedrą gnieźnieńską

KONFERENCJA

Konferencja ks. Prof. Bogdana Czyżewskiego jest otwarta dla wszystkich chętnych. Grupy chcące uczestniczyć w konferencji serdecznie proszę o punktualne przybycie do katedry. W tym czasie nie będzie możliwości zwiedzania Bazyliki Prymasowskiej. Równolegle istnieje możliwość bezpłatnego zwiedzania wystawy okolicznościowej w Muzeum AG.

PRZYGOTOWANIE DO MSZY ŚW.

Spotkanie będzie miało charakter modlitewny. Podczas spotkania będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Konfesjonały będą ustawione przy Placu Prymasa Mikołaja Trąby w bliskości miejsca celebry.

MSZA ŚW.

Mszy św. będzie przewodniczyć i homilię wygłosi Ksiądz Arcybiskup Wojciech Polak, Prymas Polski. Księży chętnych do koncelebrowania Mszy św. proszę o zabranie alb. Zakrystia będzie znajdowała się w kaplicy Potockich w Katedrze.

POCZĘSTUNEK 

Poczęstunek jest przewidziany dla każdego zgłoszonego uczestnika Dziękczynienia. Opiekunowie grup będą mogli odebrać karnet upoważniający do skorzystania z poczęstunku od godz. 10 przy okolicznościowym stoisku Poczty Polskiej usytuowanym naprzeciw wejścia do katedry gnieźnieńskiej od strony Pałacu Prymasowskiego. Opiekun otrzyma karnety zgodnie z liczbą zgłoszonych uczestników.

ZWIEDZANIE

Po Mszy św. istnieje możliwość zwiedzania okolicznościowej wystawy w Muzeum AG oraz katedry gnieźnieńskiej. Zwiedzaniu katedry będą towarzyszyć prezentacje organowe.

TEATR

Spektakl plenerowy, którego premiera miała miejsce przy Sanktuarium Św. Józefa w Prudniku – klasztorze OO. Franciszkanów, w którym na ponad rok został uwięziony Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński. Spektakl osnuty jest przede wszystkim na „Zapiskach więziennych” Prymasa – starając się tyleż opowiadać losy wybitnego człowieka, co dopytywać o korzenie i tożsamość polskiego społeczeństwa.

PARKINGI

Do dyspozycji grup autokarowych przygotowany zostanie bezpłatny parking przy Trasie Zjazdu Gnieźnieńskiego 20 (duży parking w bezpośredniej bliskości Placu św. Wojciecha). Do skorzystania z parkingu będzie upoważniała umieszczona za przednią szybą autokaru kartka formatu A4 z napisem: Dziękczynienie – Archidiecezja Gnieźnieńska. Na Placu św. Wojciecha, w Muzeum AG i przy budynku Radia Plus znajdują się toalety dla pielgrzymów. Dodatkowe miejsca dla parkowania autobusów to ul.  Strumykowa (wjazd od ul. Dalkoskiej) prowadząca do stadionu.

MŁODZIEŻ – ŚW. STANISŁAWA KOSTKI

Do grup młodzieżowych, ze względu na przeżywane także tego dnia święto św. Stanisława Kostki, zostało skierowane osobne zaproszenie uwzględniające nieco odrębny program spotkania. Od godz. 12.00 młodzież będzie przeżywała Dziękczynienie wspólnie z pozostałymi pielgrzymami. We Mszy św. młodzież będzie uczestniczyć w przygotowanym sektorze na górnej platformie po prawej stronie ołtarza. Odpowiedzialnym za grupy młodzieżowe jest diecezjalny duszpasterz młodzieży, który przekazał szczegółowe informacje dekanalnym duszpasterzom młodzieży.

MOBILNY PUNKT SZCZEPIEŃ

W czasie spotkania działać będzie mobilny punkt szczepień. Możliwe będzie przyjęcie szczepionki przeciw Covid-19 (jednodawkowej Johnson&Johnson lub pierwszej dawki szczepionki Pfizera). Punkt czynny będzie w godzinach 10.00-16.00 przy fontannie obok wjazdu do Kurii, a w przypadku złych warunków pogodowych w tzw. Lamusie przy Placu św. Wojciecha. Osoby chętne do skorzystania ze szczepienia proszone są o zabranie dowodu osobistego.

TRANSMISJE

 

 

14 września 2021