Dziękczynienie za beatyfikację Pauliny Jaricot

Parafia pw. bł. Michała Kozala w Gnieźnie oraz Stowarzyszenie Żywego Różańca organizują w czwartek 26 maja o 19.00 dziękczynienie za beatyfikację Pauliny Jaricot, która zostanie wyniesiona na ołtarze 22 maja w Lyonie. Zapraszamy.

Dziękczynienie rozpocznie się Mszą św. o 19.00, po zakończeniu której będzie miała miejsce Adoracja Eucharystyczna z rozważaniami według myśli Pauliny Jaricot. Beatyfikacja założycielki Żywego Różańca odbędzie się w niedzielę 22 maja w Lyonie. Uroczystościom przewodniczyć będzie kard. Luis Antonio Tagle, przewodniczący Kongregacji Ewangelizacji Narodów.

Marie-Pauline Jaricot (1799-1862) urodziła się w Lyonie w rodzinie bogatych przemysłowców jako ostatnia z siedmiorga rodzeństwa. Gdy była młodą dziewczyną, poważnie zachorowała. Jej matka zaoferowała Bogu swoje życie za uzdrowienie córki i  niedługo potem – jak podają źródła – rzeczywiście zmarła. Żałoba po matce skłoniła Pauline do refleksji nad sensem życia. Po kazaniu księdza Wurtza o próżności rozdała biednym swoją biżuterię i zaczęła ubierać się jak robotnica. W kaplicy w Fourviere złożyła ślub czystości ciała i ducha, uznała jednak, że nie ma powołania zakonnego. Z gronem dziewcząt w swoim wieku założyła Stowarzyszenie Wynagrodzicielek Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Z listów od brata, księdza w seminarium duchownym w Paryżu i z listów misjonarzy, Pauline dowiedziała się o trudnej sytuacji finansowej misji, w tym dzieci ubogich rodzin w Chinach. Dzięki zdolnościom organizacyjnym udało się jej stworzyć koła dla robotnic zakładów przemysłowego, które zgodziły się przekazywać drobne sumy z tygodniowych zarobków na misje. Powstało dziesiątki, a potem setki kół, które zaczęły finansować fundusz na działalność misyjną Kościoła i rozkrzewianie wiary.

Praca Pauline odegrała dużą rolę w rozwoju francuskiego ruchu misyjnego w XIX wieku. Gdy koła przeszły pod zarząd Rady, Pauline postanowiła propagować modlitwę różańcową, tworząc tzw. Żywy Różaniec. Dziełu modlitewnemu Paulina Jaricot udzieliło poparcia wielu biskupów oraz generał zakonu dominikanów, który w 1836 r. przyłączył Stowarzyszenie Żywego Różańca do dominikańskiej Rodziny Różańcowej przy poparciu papieża Grzegorz XVI. Pauline zaangażowała się również w pomoc robotnikom. Cały swój majątek zainwestowała w budowę domu, który miał być ośrodkiem przemysłowym, gdzie robotnicy z rodzinami mieli cieszyć się pracą sprawiedliwie zarządzaną i wynagradzaną. Inwestycja jednak doprowadziła do bankructwa Pauline, której praca została wykorzystana przez oszustów. Do końca życia spłacała długi, żyjąc w ubóstwie, chorobie i całkowitym opuszczeniu. Zmarła 9 stycznia 1862 r. Założone przez nią Dzieło Rozkrzewiania Wiary od 1922 r. ma status Dzieł Papieskich, a obecnie funkcjonuje w 144 krajach.

źródło: Radio Maryja
12 maja 2022