Dziękczynienie za Rok Miłosierdzia

Pod przewodnictwem bp. seniora Bogdana Wojtusia dziękowano 13 listopada za łaski Roku Miłosierdzia w Markowicach. Tamtejsza bazylika mniejsza była jednym z dziesięciu kościołów jubileuszowych w archidiecezji gnieźnieńskiej. Bramę Miłosierdzia zamknięto także uroczyście w Chodzieży.

Biskup senior przewodniczył uroczystej sumie, po zakończeniu której poświęcił tablicę upamiętniającą kończący się Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia z wmurowaną cegłą z Drzwi Świętych Bazyliki św. Piotra w Rzymie. „Odsłaniając tę tablicę chcemy uwielbić samego Boga, Sprawcę naszych szlachetnych myśli i czynów. Kościół z radością ogląda to, czym sam pragnie być” – podkreślił bp Wojtuś.

Podobnie jak w innych kościołach jubileuszowych Brama Miłosierdzia została symbolicznie zamknięta także w kościele kolegiackim pw. św. Floriana w Chodzieży. Mszy św. przewodniczył proboszcz i dziekan chodzieski ks. kan. Ireneusz Szypura, homilię wygłosił ks. Paweł Bucki.

Bramy Miłosierdzia zamknięto także w pozostałych kościołach jubileuszowych naszej archidiecezji: w Trzemesznie, Inowrocławiu, Kruszwicy, Pakości, Wągrowcu, Biechowie oraz Kawnicach. Uroczystego zamknięcia Jubileuszowego Roku Miłosierdzia dokona w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata (20 listopada) papież Franciszek, zamykając Bramę Miłosierdzia w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W naszych kościołach dokonamy tego dnia Aktu Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana.

Fot. Markowice W. Eich, Chodzież B. Ewert

14 listopada 2016