Dzień Modlitw za Ukrainę

W obchodzone 14 września Święto Podwyższenia Krzyża Świętego w Kościele obchodzony będzie Dzień Modlitw za Ukrainę. Do włączenia się w inicjatywę zachęca Prymas Polski. „Ufajmy, że nasza wspólnotowa modlitwa przyniesie zbawienne owoce dla Ukrainy i będzie świadectwem solidarności z umęczonym narodem ukraińskim” – pisze abp Polak w komunikacie przesłanym do parafii archidiecezji gnieźnieńskiej.

Publikujemy treść komunikatu ↓↓↓

Na prośbę Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) 14 września, czyli w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego, obchodzić będziemy Dzień Modlitw za Ukrainę. Celem tego dnia jest wsparcie duchowe dla walczących o wolność i niepodległość Ukraińców, okazanie solidarności z cierpiącymi ofiarami rosyjskiej agresji, wołanie o sprawiedliwy pokój oraz uwrażliwienie wspólnoty międzynarodowej na kwestię pomocy uchodźcom wojennym. W modlitwie chcemy pamiętać również o sprawcach tej napaści, prosząc i ich nawrócenie i opamiętanie.

W związku z powyższym także i my, jako wierni archidiecezji gnieźnieńskiej, wraz z całym Kościołem w Polsce, z siostrami i braćmi Ukraińcami, którzy są w naszych parafiach, pragniemy włączyć się z otwartym sercem w tę inicjatywę. Dlatego bardzo proszę, aby tego dnia w każdej parafii naszej archidiecezji zorganizować nabożeństwo adoracji Krzyża Świętego.

Ufajmy, że nasza wspólnotowa modlitwa przyniesie zbawienne owoce dla Ukrainy i będzie świadectwem solidarności z umęczonym narodem ukraińskim.

8 września 2022