Dzień skupienia w Biechowie

W sobotę 27 listopada 19 braci Towarzystwa św. Wojciecha Regionu Gniezno uczestniczyło w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Biechowie w dniu skupienia przygotowującym do duchowego przeżycia Adwentu.

Spotkanie rozpoczęła Eucharystia sprawowana przez ks. kan. Tomasza Głuszaka – asystenta  kościelnego stowarzyszenia, który wskazał w homilii, że Adwent to nie tyle oczekiwanie, co  raczej nadejście, czyli „rozpoczęta obecność” samego Boga pośród nas. To właśnie w Zwiastowaniu rozpoczęła się w pełnym tego słowa znaczeniu obecność Boga pośród ludzi. Ta ważna dla historii zbawienia chwila Zwiastowania była zarazem chwilą najcichszą i chwilą pełną łaski. „Czas Adwentu ma być więc dla nas czasem cichej wewnętrznej modlitwy i zarazem czasem łaski” – podkreślił kaznodzieja. Z kolei o. Bogdan Waliczek – przeor biechowskiego klasztoru, w konferencji po Mszy św. tłumaczył, że czas Adwentu jest czasem słuchania Bożego słowa. Dzisiaj – jak stwierdził – wielkim problemem jest brak pragnienia Boga w sercu człowieka. „Jest to wielkie zło” – mówił. Wskazał też na wymowę miejsca – sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia oraz przypomniał, że koronacji obrazu w Biechowie dokonał błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński. Po konferencji miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu i wspólna modlitwa różańcowa. Podczas dnia skupienia bracia podzielili się doświadczeniem pracy i działalności  Towarzystwa w poszczególnych kołach regionu i zapoznali się z najbliższym terminarzem wydarzeń.

Fot. W. Grześkowiak

27 listopada 2021