Zaproszenie

Czas pandemii pozwolił nam zobaczyć nieocenioną i często niedocenioną, cichą i oddaną posługę osób konsekrowanych wobec potrzebujących – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w zaproszeniu na obchodzony w  Uroczystość Ofiarowania Pańskiego (2 lutego) Dzień Życia Konsekrowanego. Dzień ten był rokrocznie okazją do wspólnej modlitwy i odnowienia ślubów zakonnych przez osoby konsekrowane. W tym roku z powodu obostrzeń sanitarnych obecność wszystkich w katedrze gnieźnieńskiej nie będzie możliwa, dlatego prymas Polski zachęca siostry, ojców i braci zakonnych do uczestniczenia w Mszy św. we wspólnotach parafialnych, z którymi są związani. Wszystkich zaś diecezjan prosi o modlitwę za osoby konsekrowane i o nowe powołania do życia zakonnego, które – jak przypomina za św. Janem Pawłem II – znajduje się w samym sercu Kościoła. – Ofiarowanie Jezusa jest wymowną ikoną całkowitego oddania własnego życia dla tych, którzy powołani są, aby odtworzyć w Kościele i w świecie, poprzez rady ewangeliczne charakterystyczne przymioty Jezusa – dziewictwo, ubóstwo i posłuszeństwo. Bardzo was proszę, abyście w waszych modlitwach, szczególnie w tym dniu, pamiętali o wszystkich, którzy właśnie w taki sposób rozeznali swoje powołanie – zachęca metropolita gnieźnieński. Podkreśla również, że Dzień Życia Konsekrowanego stwarza szczególną okazję, aby właśnie teraz, w tym trudnym dla wielu czasie, wyraźniej dostrzec w naszych wspólnotach obecność sióstr, braci i ojców z różnorodnych klasztorów i domów życia zakonnego i wyrazić wdzięczność za ich służbę wobec dzieci i młodzieży, chorych i osób w podeszłym wieku, ubogich i bezdomnych. – Czas pandemii pozwolił nam zobaczyć ich nieocenioną i często niedocenioną, cichą i oddaną posługę wobec potrzebujących, nierzadko z narażeniem własnego zdrowia i życia. Dziękujemy im dzisiaj za to oddanie i poświęcenie – pisze abp Wojciech Polak. Zachęca także, aby w dziękczynienie to włączyć szczególnie gnieźnieńskie siostry karmelitanki bose, które – jak przyznaje – nieustannie towarzyszą nam modlitwą i duchową obecnością. – Pomimo przeżywanych przez nas trudności, pamiętajmy również i tym razem o materialnym wsparciu naszych sióstr z gnieźnieńskiego Karmelu – prosi prymas Polski.

list Prymasa Polski

zgromadzenia w archidiecezji gnieźnieńskiej

Msza św. w katedrze gnieźnieńskiej będzie sprawowana 2 lutego o godzinie 12.00 pod przewodnictwem prymasa Polski i z udziałem reprezentantów poszczególnych zgromadzeń zakonnych obecnych w archidiecezji gnieźnieńskiej. Zapraszamy na transmisję on-line, która dostępna będzie na kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej.

Transmisje Media
Fot. BP KEP