Dzień Życia Konsekrowanego – komunikat Prymasa Polski

„Otaczamy siostry i braci życia konsekrowanego naszą serdeczną modlitwą” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w specjalnym komunikacie na Dzień Życia Konsekrowanego, który obchodzony jest w Święto Ofiarowania Pańskiego 2 lutego. Tego dnia metropolita gnieźnieński będzie przewodniczyć Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej z udziałem osób konsekrowanych.

Publikujemy pełną treść komunikatu Prymasa Polski

W Święto Ofiarowania Pańskiego 2 lutego, przypada kolejny Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. W bieżącym roku przeżywać go będziemy w szczególnym czasie peregrynacji Matki Bożej w znaku Jasnogórskiej Ikony. Chcemy wspólnie za błogosławionym Prymasem Tysiąclecia wyznać, że i tutaj, w tym wyjątkowym dla nas czasie łaski, Maryja staje się w jakiś szczególny sposób naszą Gospodynią.

Dzień Życia Konsekrowanego przeżywany w czasie peregrynacji Jasnogórskiej Ikony stwarza okazję nie tylko do tego, aby zauważyć obecność sióstr, ojców i braci z różnorodnych klasztorów oraz domów życia zakonnego i podziękować za ich ofiarną służbę, ale również do tego, by spotkać się na wspólnej Eucharystii i słuchaniu Słowa. Słysząc głos anioła Gabriela Maryja słuchała i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. Bóg mówi do nas. Bóg mówi do Kościoła. Słuchanie, przyjmowanie i rozważanie tego, co Bóg mówi, tworzy przestrzeń spotkania, wprowadza w dialog, otwiera na tego, który do nas mówi. Kościół jest wspólnotą tych, którzy zdolni są słuchać Boga i siebie nawzajem.

Otaczamy siostry i braci życia konsekrowanego w tym dniu naszą serdeczną modlitwą. Zbierane w parafiach podczas Mszy świętych w Święto Ofiarowania Pańskiego ofiary przeznaczone będą jako pomoc dla klasztoru Sióstr karmelitanek bosych w Gnieźnie.

Zachęcam wszystkie wspólnoty parafialne do modlitwy w intencji osób życia konsekrowanego oraz o nowe powołania. Czcigodne siostry oraz dziewice konsekrowane, ojców i braci zakonnych zapraszam 2 lutego na wspólne świętowanie do Gniezna, które rozpocznie się Eucharystią o godzinie 10.00 w katedrze prymasowskiej.

Wszystkim z serca błogosławię i zapewniam o modlitewnej pamięci.

Msza św. 2 lutego w katedrze gnieźnieńskiej będzie transmitowana na stronie www.archidiecezja.pl www.prymaspolski.pl oraz Facebooku archidiecezji gnieźnieńskiej

30 stycznia 2023