Dziś błogosławieństwo parafii Najświętszym Sakramentem

Po zakończeniu Liturgii Wigilii Paschalnej kapłani wyjdą z Najświętszym Sakramentem przed kościoły i pobłogosławią swoje parafie. Prymas Polski abp Wojciech Polak uczyni to przed katedrą gnieźnieńską. Prosi również, by w oknach domów zapalić w tym czasie świecę.

Zgodnie z wytycznymi Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka odnośnie celebracji Triduum Paschalnego w Wielką Sobotę w kościołach archidiecezji gnieźnieńskiej nie odbędzie się tradycyjne poświęcenie pokarmów. Prymas zachęca, by błogosławieństwo takie poprowadził w gronie rodzinnym ojciec lub ktoś inny błogosławieństwo stołu

Skrócona jest także wieczorna Liturgia Wigilii Paschalnej. Wedle wskazań Prymasa opuszczone ma zostać rozpalanie ogniska, kapłani zaś poświęcą ogień palącego się np. znicza i od niego zapalą paschał. Nie będzie też procesji, a odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych odbędzie się bez pokropienia.

Gdy w kościołach nie będzie sprawowana Msza św. rezurekcyjna, na zakończenie Liturgii Wigilii Paschalnej będzie miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu, z którym następnie kapłani wyjdą przed kościoły, by pobłogosławić swoje parafie. Prymas Polski uczyni to przed katedrą gnieźnieńską.

Liturgia Wigilii Paschalnej z bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie będzie transmitowana on-line na stronach www.prymaspolski.pl, www.archidiecezja.pl oraz na kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej → TUTAJ. Początek o godzinie 20.00.

Prymas Polski zachęca również za Komisją Episkopatów Wspólnoty Europejskiej oraz Radą Konferencji Episkopatów Europy, aby w czasie Liturgii Wigilii Paschalnej wystawić w oknach domów zapaloną świecę „w geście jedności wszystkich katolików, którzy z powodu epidemii koronawirusa nie mogą uczestniczyć w celebracji”.

B. Kruszyk KAI

11 kwietnia 2020