E-obóz FDNT (piątek)
W Gnieźnie trwa e-obóz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Spotkaniu towarzyszy hasło „Bogactwo młodości” zaczerpnięte z listu papieża Jana Pawła II Parati semper z 1985 roku. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie on-line w dwudziestoletniej historii Fundacji.
Dwudniowe spotkanie transmitowane jest na kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej. Rozpoczęło się rozmową w Studio Dzieło TV, gdzie z internautami spotkali się: Prymas Polski abp Wojciech Polak, ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący zarządu FDNT, prezydent Gniezna Tomasz Budasz oraz ks. Radosław Kaźmierski, koordynator FDNT w archidiecezji gnieźnieńskiej.
„Kiedy na początku kwietnia okazało się, że obozy w tym dużym wymiarze nie mogą się odbyć, a przypomnę, mieliśmy się tu spotkać w liczbie około 700 studentów, zaczęliśmy myśleć o zastąpieniu obozu w przestrzeni realnej e-obozem. Podpowiedzieli to sami stypendyści” – wyjaśnił ks. Dariusz Kowalczyk zapowiadając, że podobny obóz dla uczniów szkół średnich odbędzie się za dwa tygodnie w Krakowie.
Przewodniczący zarządy FDNT mówił też o obchodzonej w tym roku 20. rocznicy istnienia Fundacji, która – jak przypomniał – powstała po papieskiej pielgrzymce do Polski w 1999 roku, i której głównym zadaniem jest wspieranie młodych ludzi z mniejszych miejscowości zarówno finansowo, jak i duchowo.
„Fundacja to szereg działań na różnych polach: to stypendia, obozy, koncerty, Dzień Papieski, nagrody Totus Tuus, a nade wszystko formacja, formacja i jeszcze raz formacja” – podkreślił kapłan streszczając krótko rozwój i działalność organizacji na przestrzeni dwóch minionych dekad.
Prymas Polski abp Wojciech Polak wspominał z kolei Jana Pawła II, który jest patronem FDNT, i którego 100. rocznicę urodzin w tym roku obchodziliśmy. Cytując fragment „Tryptyku rzymskiego” wyraził nadzieję, że te dwa dni będą dla stypendystów okazją, by zaczerpnąć ze źródła i poczuć „ożywczą świeżość”.
Prymas wspominał też dwukrotny pobyt Jana Pawła II w Gnieźnie w 1979 roku i w 1997 roku. Przypomniał zarówno pamiętne słowa, jak i mniej znane fakty z obu pielgrzymek. W programie tej pierwszej – jak mówił – Gniezna nie było. Papież sam zdecydował, by je dopisać.
„Jan Paweł II powiedział wówczas, że przez Polskę wiedzie szczególny duchowy szlak, który ma początek w Gnieźnie, przechodzi przez Jasną Górę i kończy się w Krakowie, czyli biegnie od św. Wojciecha, od źródeł chrzcielnych Polski, przez Maryję do św. Stanisława w Krakowie, o którym często się mówi, że pobyt w nim św. Jana Pawła II był swoistym bierzmowaniem narodu” – przypomniał Prymas.
Prezydent Gniezna Tomasz Budasz mówił z kolei o mieście, jego historii i życiu codziennym. Jak podkreślił, to miasto, gdzie sacrum przenika się z profanum, a wielowiekową historię czuć na każdym kroku. Zaprosił też stypendystów na obóz w roku przyszłym.
Gościem studia był także ks. Radosław Kaźmierski, koordynator FDNT w archidiecezji gnieźnieńskiej, który opowiedział o archidiecezjalnej wspólnocie stypendystów, która liczy obecnie 82 młodych ludzi. Czym jest dla nich Fundacja powiedzieli sami na nagranym wcześniej filmie, który wyemitowano w czasie trwania studia. Internauci mieli również okazję posłuchać „Barki” w ich wykonaniu, nagranej z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.
O 12.00 w katedrze gnieźnieńskiej rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Nawiązując w homilii do listu Parati semper, jak i spotkania papieża z młodymi w 1979 roku metropolita gnieźnieński przypomniał, że to właśnie studentom Jan Paweł II zadał najbardziej podstawowe z człowieczych pytań: kim jestem? zachęcając, by odpowiedzi na nie szukali w Ewangelii, a konkretnie w rozmowie Jezusa z młodzieńcem, który przyszedł zapytać, co ma czynić, aby osiągnąć życie wieczne?
Było to pytanie – mówił za papieżem abp Polak – o projekt całego życia. Każde inne pytanie o sens i wartość naszego życia byłoby wobec Chrystusa niewystarczające i nieistotne – cytował, powtarzając dalej za Janem Pawłem II, że chrześcijaństwo uczy rozumienia doczesności właśnie z perspektywy życia wiecznego.
„Bez tej perspektywy doczesność, choćby najpiękniejsza i najbogatsza, choćby najwszechstronniej ukształtowana, nie przynosi człowiekowi na końcu niczego, jak tylko konieczność śmierci” – cytował dalej abp Polak konkludując, że trzeba więc pytać o wieczność, bo to właśnie odpowiedź na to pytanie ustawia w życiu właściwą perspektywę.
„Nie pozwala zamknąć się w tym świecie i wyczerpać swe siły wokół spraw tego świata. Nie pozwala też uciekać w jakieś dalekie zaświaty. Każe nam trzeźwo stąpać po ziemi i przypomina – jak pisał młodym św. Jan Paweł II – że Chrystus jest nie tylko nauczycielem dobrym, który wskazuje drogi życia na ziemi, ale jest świadkiem ostatecznych przeznaczeń, jakie człowiek ma w Bogu” – przypomniał Prymas.
Metropolita gnieźnieński przekonywał też za Parati semper, że nie chodzi o to, by „wyrzec się świata i uciec w jakąś niszę własnego szczęścia”, ale przeciwnie, umiłować świat zachowując do niego zdrowy dystans. Być w tym świecie ziarnem nadziei, bo tylko logika ziarna, które obumiera, logika pokornej miłości, jest drogą Boga, i tylko taka logika wydaje owoc.
„Tylko ta logika rodzi życie – przekonywał Prymas, powtarzając przestrogę papieża Franciszka: jesteś żarłoczny, lubisz mieć wiele rzeczy, ale wszystko utracisz, nawet twoje życie, czyli: kto kocha to, co własne i żyje dla swoich interesów, chełpi się tylko sobą, traci. Kto natomiast przyjmuje, jest dyspozycyjny i służy innym, żyje na sposób Boga: wówczas jest wygrywającym, zbawia siebie samego i innych”.
Po południu odbyło się spotkanie z Moniką i Marcinem Gomułkami, którzy podzielili się z internautami świadectwem życia małżeńskiego i rodzicielskiego, ale także swoim spojrzeniem na wiele interesujących młodzież spraw. Było o codziennym życiu, nawróceniu, wierności, miłości i czystości przedmałżeńskiej i małżeńskiej. Młodzi małżonkowie mówili o tym wszystkim z perspektywy własnego życia i doświadczenia, przekonując, że z Bogiem i przy wsparciu Ducha Świętego rozwiązać można najtrudniejsze życiowe supły. Spotkanie odbyło się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym, gdzie odbywają się wszystkie obozowe panele. Na miejscu Gomułków słuchali stypendyści z archidiecezji gnieźnieńskiej, którzy wcześniej uczestniczyli też w Mszy św. będąc niejako reprezentacją tych wszystkich, którzy do Gniezna przyjechać nie mogli.
O 20.00 rozpoczął się ostatni punkt pierwszego dnia obozowego programu – modlitwa z siostrami karmelitankami bosymi, które świętują w tym roku 25-lecie swojego gnieźnieńskiego klasztoru. Siostry dzieliły się świadectwem wiary, a w czasie adoracji modlono się w intencjach przesłanych przez internautów.
Fot. FDNT
więcej zdjęć TUTAJ