EDK w archidiecezji

Mogilno, Różanna, Ląd, Gniezno, Janowiec Wlkp., Witkowo, Września, Chodzież, Zagórów, Wągrowiec – z tych wszystkich miejsc wyruszy 27 marca lub 3 kwietnia Ekstremalna Droga Krzyżowa. Organizatorzy wyznaczyli łącznie kilkanaście tras.

EDK nie jest pielgrzymką. To indywidualna modlitwa w samotności i ciszy. W tym roku rozważania koncentrować się będą wokół przebaczenia. Tak również brzmi hasło EDK 2020 „Droga Przebaczenia. Od zranienia do uzdrowienia”. Można iść samotnie, albo w małych grupach, każdy we własnym tempie, ale pamiętając o regule milczenia. Idzie się w nocy, po Mszy św., rozważając kolejne stacje Drogi Krzyżowej Chrystusa. Rozważania dostępne są w formie książeczki, albo aplikacji w telefonie. Trzeba się przygotować i duchowo i fizycznie – wziąć termos z herbatą, jedzenie, opatrunki, naładowany telefon, odblaski, latarkę – jak na wymagający rajd albo trekking w górach. Organizatorzy tak streszczają kolejne etapy wędrówki: przez pierwsze kilometry jest normalnie, po prostu idziesz, co jakiś czas kolejna stacja, krótka modlitwa – tekst rozważań czytany w świetle czołówki, jeśli aura sprzyja, nie grzęźniesz w błocie lub kałuży, jest całkiem w porządku, nic wielkiego – na razie zwykły marsz. Zmaganie może się zacząć na dowolnym kilometrze trasy, tu nie ma reguły, może minąć lub zostać do końca — raczej zostanie. I dobrze, bo zmaganie jest istotą EDK. To droga poza strefę komfortu. Możesz go różnie doświadczyć: bolące stopy, brak sił, zimny deszcz na twarzy. Kiedy już od wyczerpania i zmęczenia nie można uciec, właśnie wtedy możesz odkryć, że to wiara jest powodem i siłą żeby iść dalej. I wreszcie spotkanie z NIM. Tylko o to chodzi w EDK. Milczenie, modlitwa, medytacja, długa nocna trasa, to wszystko właśnie po to. Nie ma innego celu.

Terminy i trasy w archidiecezji gnieźnieńskiej

27 marca, trasa niebieska Matki Bożej, Mogilno – Licheń Stary, 55 km

27 marca, trasa zielona św. Franciszka, Mogilno-Markowice, 39 km

27 marca, trasa czerwona św. Wojciecha, Mogilno-Gniezno, 40 km

27 marca, trasa żółta św. Benedykta, Mogilno-Mogilno, 30 km

27 marca, trasa św. Brata Alberta, Różanna – Licheń, 45 km

27 marca, trasa św. Wojciecha, Różanna –Gniezno, 42 km

27 marca, trasa czerwona bł. Mariana Skrzypczaka, Janowiec Wielkopolski – Gościeszyn, 45 km

27 marca, trasa św. Mikołaja, Witkowo – Witkowo, 39 km

27 marca, trasa niebieska św. Królowej Jadwigi, Września – Września, 42 km

27 marca – trasa czerwona św. Floriana, Chodzież – Chodzież, 41 km

3 kwietnia, trasa zielona św. Apostołów Piotra i Pawła, Zagórów-Zagórów, 41 km

3 kwietnia, trasa biała św. Klary, Zagórów, Zagórów, 30 km

3 kwietnia, trasa czerwona św. Michała Archanioła, Zagórów – Ląd n. Wartą, 48 km

3 kwietnia, trasa niebieska Królowej Aniołów, Ląd – Licheń Stary, 49 km

3 kwietnia, trasa biało-czerwona św. Maksymiliana, Strzyżewo Kościelne- Gniezno, 42 km

3 kwietnia, trasa niebieska św. Józefa, Gniezno – Kicin, 52 km

3 kwietnia, trasa fioletowa bł. Michała Kozala, Wągrowiec-Wągrowiec, 42 km

Ważne

• Ekstremalna Droga Krzyżowa nie została na razie odwołana, zalecamy jednak, by śledzić bieżące informacje na stronie www.edk.org.pl lub kontaktować się z koordynatorami poszczególnych tras.
  • Należy pamiętać, że każdy bierze udział w EDK na własną odpowiedzialność. Sztab przygotowujący trasy nie gwarantuje jakiejkolwiek formy pomocy na trasie.
  • Każdy musi we własnym zakresie zapewnić sobie dojazd do punktu wyjścia, a także powrót do domu.
  • Organizatorzy zalecają, by poinformować bliskie osoby o planach wyruszenia na EDK.
  • Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w EDK wyłącznie za zgodą opiekunów prawnych. Zachęcamy, by po wyborze trasy skontaktować się z jej koordynatorem w celu potwierdzenia jej terminu itd.
  • Choć EDK ma charakter indywidualny, nie wolno zostawiać osób będących w potrzebie.
11 marca 2020