Ekumeniczna Droga Wolności

„Wyzwala tylko ta prawda, w której się trwa, w której zamieszkam, w której się zadomowię” – mówił podczas nabożeństwa ekumenicznego kończącego pierwszy dzień XI Zjazdu Gnieźnieńskiego metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Uczestnicy otrzymali też Biblię Ekumeniczną.

Nabożeństwo nazwane przez organizatorów Ekumeniczną Drogą Wolności rozpoczęło się wieczorem na gnieźnieńskim Rynku i prowadzone było kolejno przez duchownych dziesięciu Kościołów chrześcijańskich biorących udział w XI Zjeździe Gnieźnieńskim.

W drodze do bazyliki, zatrzymując się przy dziesięciu stacjach, uczestnicy rozważali słowo Boże nt. wolności. Procesja ta symbolizowała pielgrzymkę życia, a także pracę nad wolnością, która została nam dana i zadana. Do rozważań, a konkretnie do dwóch powtarzanych w nich słów – prawdy i wyzwolenia, nawiązał w homilii metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

„Poznacie prawdę i prawda was wyzwoli. Czy zawsze? Czy każda prawda wyzwala? Czy to się dzieje automatycznie, mechanicznie? Czy to jest takie proste? Nie. Jezus mówi do nas, jeżeli będziecie trwać w moim słowie, będziecie prawdziwie moimi uczniami. Poznacie prawdę i prawda was wyzwoli. Uczniem nie jest jednak ten, kto usłyszał. I nie jest nim ten, kto usłyszał i przyznał rację. Uczniem jest ten, kto trwa w słowie Jezusa” – mówił abp Ryś tłumacząc, że właśnie trwanie jest warunkiem i gwarantem wyzwalającej mocy prawdy.

„Wyzwala tylko ta prawda, w której się trwa. Wyzwala tylko ta prawda, w której zamieszkam, w której się zadomowię” – podkreślił, wskazując, że nie chodzi tu o jednorazowe spotkanie z prawdą. Tak, jak nie chodzi o Zjazd Gnieźnieński przeżyty raz na dwa lata, czy najlepsze nawet rekolekcje, z których się wychodzi i czeka na następne.

„Wyzwala ta prawda, w której trwam” – powtórzył, tłumacząc, że chodzi tu o trwanie sercem, o miłość, która się nie kończy, która zna dyscyplinę wierności, o zadomowienie się Boga w człowieku i trwałą z Nim relację, bo wyzwalają – jak dodał – nie teorie i abstrakcyjne definicje, ale właśnie spotkanie z Bogiem.

I drugie słowo: wyzwolenie. Źródła zniewolenia – mówił abp Grzegorz Ryś – nie są na zewnątrz, ale we wnętrzu człowieka.

„Niewola jest wewnętrznym dramatem, a nie wynikiem zewnętrznych ograniczeń. Jest dramatem, bo człowiek dał odebrać sobie wolę. Tam, gdzie jest wola, tam nie sięgają żadne kajdany i łańcuchy, ale sięga mój grzech” – tłumaczył, dodając, że jednym z tych grzechów jest dziś smutek. Smutek, który paraliżuje, czyni człowieka bezradnym i przetrąca naszą odpowiedzialność.

Na zakończenie nabożeństwa każdy z uczestników otrzymał Biblię Ekumeniczną, która – jak zaznaczył abp Wojciech Polak – jest wspólnym dziełem tłumaczy, językoznawców i redaktorów Kościołów członkowskich Towarzystwa Biblijnego w Polsce.

„Pragniemy wręczyć tę Biblię każdemu z uczestników tego nabożeństwa, abyśmy po błogosławieństwie świadomie wyszli przez Drzwi Gnieźnieńskie do świata ze specjalnym kluczem do ludzkich serc, ze słowem Bożym” – mówił Prymas Polski.

W sobotę 22 września nabożeństwa ekumeniczne odbędą się w siedmiu kościołach Gniezna i w pobliskim Modliszewku. Kazania wygłoszą duchowni Kościołów uczestniczących w zjeździe. Łącznie jest ich dziesięć: Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Greckokatolicki, Kościół Chrześcijan Baptystów, Kościół Starokatolicki Mariawitów, Kościół Polskokatolicki, Kościół Zielonoświątkowy, Kościół Ewangelicko-Augsburski oraz Kościół Rzymskokatolicki.

B. Kruszyk KAI

 
Transmisje Live HD

 

Fot. J. Andrzejewski

21 września 2018