Ekumeniczne spotkanie biskupów

We Frankfurcie nad Odrą 15 października w ramach „Pierwszej Ekumenicznej Konsultacji Biskupów nad Odrą i Nysą” spotkali się hierarchowie z diecezji i kościołów z polsko-niemieckiego pogranicza. Obecny był także abp senior Henryk Muszyński.

W konsultacjach obok abp. Muszyńskiego stronę polską reprezentowali: arcybiskup szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga, biskup diecezji świdnickiej Ignacy Dec, biskup pomocniczy wrocławski Andrzej Siemieniewski oraz biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce Waldemar Pytel i ewangelicki biskup wojskowy Mirosław Wola. Ze strony niemieckiej obecni byli m.in. arcybiskup Berlina Heiner Koch, biskup diecezji Görlitz Wolfgang Ipolt, superintendentka Kościoła luterańskiego Saksonii Antje Pech oraz ks. Georg Langosch z Kościoła prawosławnego we Frankfurcie nad Odrą.

W wspólnym polsko-niemieckim nabożeństwie ekumenicznym, które odbyło się w Kościele Pokoju we Frankfurcie nad Odrą uczestniczyli także ks. Rafał Mocny z Katolickiego Centrum Studenckiego w Słubicach, ks. Tadeusz Kuźmicki z Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu, referent ds. ekumenizmu w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz proboszcz parafii katedralnej w Gorzowie ks. prał. Zbigniew Kobus. Z kolei ze strony niemieckiej w nabożeństwie uczestniczyli znani w diecezji zielonogórsko gorzowskiej superintendent Frank Schürer-Behrmann z Frankfurtu nad Odrą, Christoph Bruckhoff – emerytowany superintendent ewangelickiego Kościoła Oderland-Spree czy ks. Justus Werdin z Kościoła ewangelickiego w Berlinie. Nabożeństwo ekumeniczne było także okazją do świętowania jubileuszu 25-lecia Europejskiego Centrum Ekumenicznego (OeC) we Frankfurcie nad Odrą.

Uczestnicy spotkania podkreślili, że poprzez regularne konsultacje ekumeniczne w przyszłości biskupi pragną pogłębiać dobre sąsiedztwo między Kościołami i wnieść wkład w proces europejskiego pojednania i zbliżenia. Konsultacje odbyły się 15 października, w przeddzień wspomnienia św. Jadwigi Śląskiej (1174-1243). Św. Jadwiga, która pochodziła z arystokracji bawarskiej, była żoną śląskiego księcia Henryka I. Czczona jest jako symbol budowania mostów między Polakami i Niemcami. Inną okazją do spotkania było uświetnienie 25-lecia działalności ponad granicami Ekumenicznego Centrum Europejskiego (OeC) we Frankfurcie nad Odrą.

Wśród uczestników ze strony niemieckiej obecni byli, ze strony katolickiej arcybiskup Berlina Heiner Koch, oraz biskupi Wolfgang Ipolt z Görlitz i Heinrich Timmerevers z Drezna-Miśni. Kościół ewangelicki Berlina-Brandenburgii reprezentowali bp Markus Dröge i jego desygnowany następca Christian Stäblein. W otwierającym obrady nabożeństwie w kościele św. Gertrudy abp Koch zwrócił uwagę na wiele mostów kulturalnych, społecznych i gospodarczych między Polską i Niemcami. Ale – jak zauważył – „we wspólnej historii były też okrutne cierpienia, wojna, ucieczki i ludzka nędza”. W sposób szczególny spowodowała to niemiecka napaść na Polskę w 1939 roku. Arcybiskup Berlina podkreślił też, „jak różni się sytuacja wiary i Kościoła po obu stronach granicy”. Podczas gdy w Polsce wiara chrześcijańska jest jeszcze bardzo żywa, większość Niemców wschodnich nie należy do żadnej religii, „są po części ateistami, po części nie są zainteresowani żadną religią, ale są i tacy, którzy poszukują Boga”.

Abp Koch zaapelował, aby akceptować też poglądy inne niż własne, „aby móc zobaczyć coś nowego i w innym, być może szerszym świetle”. – Jak wiele nieszczęść między narodami spowodowało nieustępliwe stanowisko i niereformowalny punkt widzenia, a także brak gotowości do przemiany, powiedział arcybiskup Berlina. Jako przykład wymienił św. Jadwigę, która „swoje życie i swoje poglądy dzieliła ze słabymi i ubogimi”. Spotkanie konsultacyjne otworzył prymas senior, emerytowany arcybiskup gnieźnieński Henryk Muszyński.

za „Niedziela”, KAI
Fot. Karolina Krasowska