Ekumenicznie w Czeszewie

Z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski w Czeszewie i Brdowie (diecezja bydgoska) odbyło się 21 maja ekumeniczne spotkanie „Polska w chrześcijańskiej Europie 966 –2016”. Wspólnej modlitwie  przewodniczył abp senior Józef Kowalczyk.

W kościele parafialnym w Czeszewie spotkali się przedstawiciele Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, Kościoła Zielonoświątkowego oraz Kościoła Katolickiego. Zgromadzeni mieli okazję posłuchać Chóru „Cantilena” z Obornik oraz Chóru „Maleńki” z Wągrowca. O muzyczną oprawę całej uroczystości zadbała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Mieściska. Przed rozpoczęciem nabożeństwa zapalona została menora. „Psalmy Davida” zaśpiewał  Jacek Pazola, tenor z Berlina. Na zakończenie nabożeństwa „Bogurodzicę” wykonał  Vitalii Kovalenko, student z Ukrainy. Spotkaniu towarzyszyły konferencja naukowa, podczas której obecni wysłuchali dwóch referatów: „Rola religii chrześcijańskiej w utrzymaniu tożsamości narodowej na przestrzeni dziejów” oraz „Dobrava ad Poloniam Venit. Uroczystości zakończyło odśpiewanie „Gaude Mater Polonia” oraz „Shalom – Freedom”. W dalszej części na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Brdowie odbył się  międzynarodowy piknik. Organizatorami ekumenicznego spotkania byli: dr Marek Daniel oraz proboszcz parafii w Czeszewie ks. Jan Dzierla oraz władze Gołańczy i Wągrowca.

BK/A. Borczykowska
Fot. A. Borczykowska