Festiwal organowy otrzymał imię Longina Kosińskiego

Letnie Prezentacje Organowe w katedrze gnieźnieńskiej na stałe wpisały się w kulturalny kalendarz Gniezna. Mieszkańcy miasta i turyści przez pięć lat mieli okazje wysłuchać wielu młodych organistów, którzy propagując instrument katedralny, wykonywali ambitną literaturę organową. Na zakończenie tegorocznej edycji festiwal otrzymał imię zasłużonego katedralnego organisty Longina Kosińskiego.

Uroczystość nadania imienia odbyła się w piątek 3 września po Mszy św. w intencji śp. Longina Kosińskiego, której przewodniczył proboszcz i kustosz katedry ks. inf. Jan Kasprowicz. W modlitwie i uroczystości uczestniczyła m.in. rodzina śp. Longina Kosińskiego, wystąpił zaś Chór Męski Szpaki z Gniezna pod dyrekcją Pauliny Kuczyńskiej- Siwki, która pierwsze nauki muzyczne poobierała właśnie pod okiem wieloletniego organisty katedralnego i akompaniatora Chóru Prymasowskiego. Przy organach zasiadł Jakub Pankowiak, wykładowca Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Usłyszeliśmy kompozycje Dietricha Buxtehudego, Johanna Sebastiana Bacha, Mariana Sawy oraz Louisa Vierna.

Longin Kosiński urodził się 30 stycznia 1936 r. w Kleszczówku na Suwalszczyźnie. Ukończył Szkołę Muzyczną II stopnia we Wrzeszczu oraz Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Bydgoszczy. Pełnił funkcję organisty w kościele pw. Świętej Trójcy w Gdańsku (1960-1961), następnie w parafii jezuickiej w Gdańsku-Wrzeszczu (1961-1962), zastępując równocześnie organistę katedry w Oliwie. Od 1964 do 1972 r. był organistą katedralnym w Pelplinie, a później do 1974 r. dorywczo znów w kościele katedralnym w Oliwie. W 1974 r. na stałe osiadł w Gnieźnie i staraniem ks. Henryka Raitera, ówczesnego proboszcza katedry został zatrudniony w bazylice prymasowskiej, służąc Kościołowi gnieźnieńskiemu przez kolejne 31 lat. Od samego początku był także akompaniatorem Chóru Prymasowskiego. Wraz z innymi organistami akompaniował chórowi podczas pielgrzymek papieskich w Gnieźnie w 1979 roku i 1997 r. Longin Kosiński angażował się także w pracę pedagogiczną. Uczył w ogniskach muzycznych w Gniewie i Tczewie oraz w 16 filiach w terenie przyczyniając się do rozbudowy tych ośrodków oraz szerzenia kultury na wsi. Po przybyciu do Gniezna podjął również pracę w ognisku muzycznym, a od 1975 r. w Szkole Muzycznej. W latach 80. zaczął uczyć gry na organach w Studium Organistowskim przy Archidiecezjalnej Komisji Śpiewu i Muzyki Sakralnej w Gnieźnie, gdzie edukował przyszłych organistów do końca czerwca 2009 r.

Koncerty wakacyjne w katedrze gnieźnieńskiej wykonują głównie młodzi organiści – uczniowie, studenci szkół i uczelni muzycznych z Gniezna, Poznania i Bydgoszczy. Letnie Prezentacje Organowe im. Longina Kosińskiego organizowane przez Kurię Metropolitalną w Gnieźnie oraz Parafię Katedralną w Gnieźnie powrócą w przyszłym roku tradycyjnie w każdą niedzielę lipca i sierpnia.

Fot. J. Andrzejewski

 

 

 

4 września 2021