Finał diecezjalny Olimpiady Teologii Katolickiej

Adam Przybylski z I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie oraz Jakub Mróz z I Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu są laureatami etapu diecezjalnego tegorocznej 32. Olimpiady Teologii Katolickiej i będą reprezentować archidiecezję gnieźnieńską w finale ogólnopolskim, który odbędzie się na przełomie marca i kwietnia w Płocku.

Etap diecezjalny odbył się 9 marca w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie. Wzięło w nim udział blisko 30 uczniów ze szkół ponadpodstawowych z: Inowrocławia, Mogilna, Kleczewa, Gniezna, Chodzieży, Żnina, Murowanej Gośliny, Wągrowca, Barcina i Wrześni. W tym roku olimpiadzie towarzyszyło niezwykle aktualne hasło „Oblicza miłosierdzia w nauczaniu i praktyce Kościoła”. Przygotowując się do etapu diecezjalnego uczniowie musieli zapoznać się z konkretnymi publikacjami wśród których, oprócz Magisterium Kościoła wskazano: Encyklikę Dives in misericordia o Bożym Miłosierdziu i List apostolski Novo Millennio ineunte na zakończenie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 Jana Pawła II oraz Bullę Misericordiae vultus ustanawiającą nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia papieża Franciszka. Ponadto fragmenty publikacji: „Miłosierdzie Boże w duszy mojej” Faustyny Kowalskiej i „Ojcostwo i miłosierdzie. Biskup Leon Wetmański” ks. Henryka Seweryniaka i ks. Rafała Bednarczyka. Po sprawdzeniu testów komisja konkursowa w składzie: dr Teresa Kowalczyk, przewodnicząca Wydziału Katechetycznego oraz ks. Remigiusz Malewicz i ks. Hubert Wiśniewski, wyłoniła dwóch laureatów, którzy reprezentować będą archidiecezję gnieźnieńską w finale ogólnopolskim w Płocku.

miejsce I – Adam Przybylski – I LO Gniezno (ks. Jacek Krzesiński)
miejsce II – Jakub Mróz – I LO Inowrocław (katecheta ks. Piotr Nowak)

Kolejne miejsca zajęli:

miejsce III – Tomasz Jackowski – LO Słupca  (ks. Maciej Sławinowski)
miejsce IV – Aleksandra Zelek – ZS Barcin  (ks. Hubert Staszak)
wyróżnienie – Zofia Domańska – ZS Mogilno (ks. Tomasz Niedbalski)

Zwycięzcom gratulował i nagrody wręczył ks. Zbigniew Przybylski, wikariusz generalny archidiecezji gnieźnieńskiej. Dziękując laureatom i wszystkim uczestnikom podkreślił, że już sam udział w olimpiadzie teologicznej jest wartością, teologia bowiem, jako nauka o Bogu, prowadzi do Jego poznania, a poznanie prowadzi do miłości. Nawiązując do tematu konkursu – miłosierdzia podkreślił, że być może w ten właśnie sposób, poprzez poszerzenie wiedzy i przemodlenie tematu, Pan Bóg przygotowuje ich do podjęcia konkretnego działania w obecnym trudnym czasie, kiedy do naszego kraju przybywa tak wielu ludzi szukających pomocy i bezpieczeństwa. „Na ile to możliwe, angażujcie się w wolontariat, pomagajcie w parafiach. Jeśli spotkacie kolegów z Ukrainy w swoich szkołach, to przyjmijcie ich jak przyjaciół” – prosił ks. Przybylski.

B. Kruszyk
Fot. ks. R. Malewicz