Finał konkursów papieskich

Krótszy niż przed pandemią i z wyłącznym udziałem laureatów odbył się 12 października 2021 w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie finał szkolnych konkursów papieskich ogłoszonych z okazji  XXI Dnia Papieskiego.

Tegoroczną edycję przygotowała gnieźnieńska Szkoła Podstawowa nr 1 przy współpracy Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie oraz Urzędu Miasta Gniezna, który był fundatorem nagród. Uczestnicy, w swoich kategoriach wiekowych, mieli do wyboru dwa środki wyrazu – pracę plastyczną bądź literacką nawiązującą do postaci św. Jana Pawła II i w tym roku wyjątkowo także bł. kard. Stefana Wyszyńskiego z racji jego beatyfikacji i obchodzonych rocznic – 40. rocznicy śmierci i 120. rocznicy urodzin. W swoich pracach nawiązywali także do hasła tegorocznego Dnia Papieskiego „Nie lękajcie się!” Słowa te Karol Wojtyła wypowiedział na Placu św. Piotra u początku swojego pontyfikatu i stały się one niejako jego programem. Najmłodsi uczestnicy konkursów mieli za zadanie zaprojektować znaczek pocztowy, starsi zilustrować bądź opisać spotkanie papieża Polaka z Prymasem Tysiąclecia lub napisać wiersz. Laureatom i wyróżnionym gratulowali i nagrody wręczyli: Marian Pokładecki, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Gnieźnie, dyrektorzy szkół oraz ks. kan. Zbigniew Przybylski, wikariusz generalny archidiecezji gnieźnieńskiej, który przyznał, że dla młodych ludzi, którzy nie pamiętają Jana Pawła II i dla których jest on niejako postacią historyczną, udział w tego typu przedsięwzięciach jest zachętą i okazją do bliższego i bardziej osobistego spotkania z nim samym i jego nauczaniem. To także praca duchowa nad sobą, skonfrontowanie się z tym, co mówił i głosił papież Polak i co z tego nauczania, tu i teraz, dla ich życia jest ważne i aktualne.

W czasie spotkania odbyła się krótka prezentacja nagrodzonych prac plastycznych, a autorzy zwycięskich prac literackich osobiście przeczytali swoje dzieła. Galę prowadziła dr Teresa Kowalczyk i ks. dr Remigiusz Malewicz z Wydziału Katechetycznego gnieźnieńskiej Kurii, a oprawę muzyczną przygotował zespół ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Gnieźnie.

Fot. B. Kruszyk

Laureaci i wyróżnieni